Programowanie robotów przemysłowych to jeden z najważniejszych etapów wdrażania robotyzacji do przedsiębiorstwa produkcyjnego. Proces ten ma niebagatelne znaczenie zarówno dla samego działania maszyny, jak i tego, jak będzie ona współpracowała z istniejącymi w zakładzie systemami. Od niego po części zależy również czas implementacji zaawansowanych maszyn. Sposoby programowania robotów są różne. Do chętnie wykorzystywanych metod zaliczyć można między innymi OLP – wyjaśniamy, na czym polega oraz jakie niesie za sobą korzyści.
Co to jest OLP (Offline Programming)?
OLP, czyli programowanie robotów offline, to metoda tworzenia, testowania i optymalizowania programów robotów w środowisku wirtualnym, na oddzielnym komputerze. W procesie tym wykorzystuje się specjalistyczne oprogramowanie, które pozwala na symulację obróbki na cyfrowym, trójwymiarowym modelu konkretnej maszyny. Dopiero po wygenerowaniu i zweryfikowaniu programu pobiera się go na fizyczne urządzenie, a następnie konfiguruje w rzeczywistych warunkach produkcyjnych. Co ważne, może być wykorzystywane zarówno w przypadku początkowego wdrażania zrobotyzowanych rozwiązań do przedsiębiorstwa, jak i gdy robotyzacja produkcji już wcześniej została zaimplementowana w zakładzie.
Programowanie robotów offline może być realizowane poprzez wykorzystywanie różnych programów. Niektóre z nich są uniwersalne i oferują wsparcie dla programowania większości typów robotów pochodzących od różnych producentów. Niektóre natomiast zostały stworzone z myślą o implementacji na konkretny rodzaj maszyny. W Taskoprojekt sami tworzymy oprogramowanie, które oczywiście spełnia wszystkie wymagania bezpieczeństwa, dzięki czemu możemy w pełni dostosować je do indywidualnych potrzeb Klienta. Wykorzystywane przez nas metody programowania robotów pozwalają na automatyzację i robotyzację dowolnych procesów, stworzenie spersonalizowanych wizualizacji oraz programów do maszyn wszystkich największych producentów, w tym Kuka, Abb, Mitsubishi czy też Yakasawa.
Dlaczego warto korzystać z programowania robotów offline?
Oprogramowania OLP to obecnie kluczowe narzędzia wykorzystywane w robotyce przemysłowej – zresztą nie bez powodu. Oto największe korzyści płynące z programowania robotów offline:
- Brak przestojów w pracy robota – program robota powstaje w świecie wirtualnym, na zewnętrznym komputerze, dlatego też maszyna w trakcie jego opracowywania może dalej pracować. Sam proces tworzenia programu i jego wdrażania również ulega skróceniu.
- Szybka konfiguracja – „przenoszenie” programu na robota zajmuje znacznie mniej czasu, niż tworzenie go od podstaw na fizycznej maszynie, a nowy program może być uruchomiony już w przeciągu kilku godzin.
- Minimalizacja ryzyka błędów – programowanie robotów offline pozwala na wykrywanie potencjalnych błędów i niedociągnięć oraz dokonanie niezbędnych modyfikacji w programie, zanim zostanie on pobrany na fizyczną maszynę.
- Zwiększenie bezpieczeństwa – praca z wirtualnym modelem robota i wdrażanie ewentualnych poprawek redukuje ryzyko wypadków oraz uszkodzeń sprzętu już po przeniesieniu programu na robota fizycznego. Ogranicza również konieczność interakcji z maszyną podczas tworzenia programu, co przekłada się na większe bezpieczeństwo personelu oraz operatorów.
- Zwiększenie wydajności i elastyczności produkcji – sposób działania maszyny, w tym jego trajektorii i cykli pracy, zostaje zoptymalizowany na etapie tworzenia oprogramowania, dzięki czemu już wtedy można wyeliminować niepotrzebne ruchy i opóźnienia w jego działaniu. Co więcej, opracowanie oprogramowania na zewnętrznym urządzeniu pozwala firmie bardzo szybko reagować na zmieniające się potrzeby klientów, w tym wprowadzać nowe produkty do swojej oferty lub ulepszać już tworzone produkty.
- Możliwość wizualizacji i symulacji pracy robota – OLP pozwala na tworzenie różnych scenariuszy pracy maszyny, dzięki czemu robota można „przygotować” do działania w różnych warunkach i okolicznościach.
Warto dodać, że OLP to nie tylko świetna metoda tworzenia dopracowanych do perfekcji i dostosowanych do potrzeb przedsiębiorstwa programów robota, ale także idealne narzędzie do nauki programowania robotów. Początkujący programiści mogą dzięki niemu eksperymentować z maszynami w bezpiecznym środowisku, zrozumieć procesy produkcyjne oraz poznać specyficzne języki programowania. Wszystkie te aspekty czynią z OLP wyjątkowo uniwersalne rozwiązanie, które daje ogromne możliwości.
Polecane wpisy blogowe
Ile czasu potrzeba na wdrożenie robota do pracy?
Wysoka jakość produkcji – co musisz wiedzieć?