Automatyzacja przestrzeni magazynowych

Automatyzacja wielu osobom kojarzy się głównie z zakładami produkcyjnymi, wytwarzającymi towar na skalę masową. W praktyce jednak wdrożyć ją można w każdym przedsiębiorstwie, w którym dominują powtarzalne procesy. Dotyczy to również magazynów, w których coraz częściej odchodzi się od tradycyjnego, manualnego modelu pracy na rzecz zautomatyzowanych technologii. Wyjaśniamy, na czym polega automatyzacja procesów magazynowych oraz jakie korzyści wiążą się z jej wdrożeniem.

Czym jest automatyzacja magazynu?

Automatyzacja magazynu to nic innego, jak wdrożenie do niego autonomicznie działających maszyn, które częściowo lub całkowicie zastępują pracę ludzką w wykonywaniu powtarzalnych zadań. W zależności od indywidualnych potrzeb firmy, może ona objąć niektóre lub wszystkie procesy zachodzące w magazynie. W jej ramach implementuje się różne urządzenia i technologie, koordynujące i usprawniające realizację prac. Rola człowieka w zautomatyzowanych przestrzeniach magazynowych ogranicza się natomiast do nadzoru i kontroli nad działaniem maszyn, a także wykonywania bardziej skomplikowanych zadań lub tych, które muszą zostać wykonane manualnie.

Magazyny zautomatyzowane najczęściej wyposażone są w takie urządzenia i maszyny, jak autonomiczne roboty mobilne, windy magazynowe, automatyczne transportery rolkowe lub taśmowe oraz automatyczne regały. Za zarządzanie nim odpowiada natomiast zwykle system WMS (Warehouse Management System), czyli specjalne oprogramowanie, które służy do śledzenia i koordynacji operacji wykonywanych na towarach. To, jaki sprzęt i nowoczesne rozwiązania magazynowe zostaną wdrożone i jakie zadania będą wykonywać maszyny zależy od indywidualnych potrzeb danej  firmy.

Jakie procesy magazynowe można zautomatyzować?

Automatyzacji można poddać praktycznie wszystkie procesy zachodzące w magazynie, w tym:

  • Przyjmowanie i wydawanie towarów z magazynu – w ramach automatyzacji tego procesu wdrażane są automatyczne systemy załadunku i rozładunku towarów w pojeździe, stanowiska kontroli rozmiaru i wagi palet, weryfikujące to, czy dostarczony towar spełnia określone wymogi oraz sortery, automatycznie klasyfikujące i rozdzielające produkty ze względu na ich przeznaczenie.
  • Magazynowanie towarów – nowoczesne rozwiązania magazynowe w tym zakresie obejmują systemy usprawniające proces składowania towarów, w tym paletowe i pojemnikowe układnice, które automatycznie odkładają/zdejmują palety lub pobierają i odkładają ładunki z regałów.
  • Transport – automatyzacja procesów magazynowych tego typu polega na wdrożeniu np. wózków AGV, linii przenośników paletowych i pojemnikowych oraz autonomicznych robotów mobilnych, które transportują towar między różnymi strefami magazynu bez ingerencji człowieka.
  • Przygotowanie zamówień – zautomatyzowanie kompletacji zamówień może obejmować sygnalizatory nawigujące operatorów przygotowujących towar czy też odpowiednio zaprogramowane roboty przemysłowe, które całkowicie zastępują w tym procesie człowieka.
  • Procesy logistyczne – systemy automatyki magazynowej są nieocenioną pomocą przy planowaniu i organizacji pracy, kontrolowaniu stanu magazynu i jakości czy też monitorowaniu przepływu towarów.

Dlaczego warto wdrożyć automatyzację w magazynie?

Powodów, dla których warto zdecydować się na zautomatyzowanie magazynu, jest naprawdę wiele. Do najważniejszych zalet, jakie niesie za sobą automatyzacja procesów składowania, zaliczyć można:

  • Wzrost wydajności – zautomatyzowany magazyn może pracować przez całą dobę, dzięki czemu wszystkie procesy mogą być realizowane szybciej, co pozytywnie wpłynie na satysfakcję klientów z usług przedsiębiorstwa.
  • Eliminację błędów spowodowanych czynnikiem ludzkim – odpowiednio zaprogramowane maszyny działają z wysoką precyzją i powtarzalnością, nie męcząc się przy. Niweluje to ryzyko popełnienia błędu czy uszkodzenia towaru wskutek nieuwagi lub znużenia pracowników.
  • Optymalizację kosztów – wdrożenie zautomatyzowanych maszyn pozwala na minimalizację strat materiałów, redukcję kosztów operacyjnych oraz dokładniejsze planowanie działań, co w połączeniu z minimalizacją przestojów przekłada się nie tylko na zmniejszenie wydatków związanych z utrzymaniem magazynu, ale także wzrost zysków.
  • Wzrost bezpieczeństwa pracowników – powierzenie realizacji powtarzalnych i męczących fizyczne zadań maszynom znacznie zmniejsza liczbę wypadków.

W Taskoprojekt S.A. już od lat zajmujemy się wdrażaniem zautomatyzowanych i zrobotyzowanych rozwiązań do przedsiębiorstw. Każde zlecenie realizujemy kompleksowo i z najwyższą starannością, uwzględniając przy tym indywidualne potrzeby przedsiębiorstwa. W zakres naszych usług wchodzi nie tylko projektowanie maszyn, robotów, stanowisk czy linii transportujących, ich budowa, zaprogramowanie i wdrożenie, ale także integracja z już istniejącymi w magazynie technologiami oraz przeszkolenie pracowników z obsługi urządzeń. Postaw na firmę z wieloletnim doświadczeniem w branży i powierz nam automatyzację przestrzeni magazynowej!

Polecane wpisy blogowe

Zrobotyzowane cele spawalnicze
Czym jest automatyzacja i robotyzacja procesów produkcyjnych?

szybki kontakt