Każda duża firma ponosi koszty związane z prowadzeniem działalności, w tym uiszcza opłaty za zużyte surowce i energię elektryczną. Dzięki wdrożeniu nowoczesnych rozwiązań rachunki za prąd można obniżyć. Zaoszczędzone pieniądze to w wielu przypadkach budżet idealny na przeprowadzenie szkoleń dla pracowników, wyjazdy motywacyjne czy dalszy rozwój oferty. Podpowiadamy, jak może wyglądać optymalizacja energetyczna oraz jakie inwestycje z pewnością zaprocentują w przyszłości.
Zużycie energii w firmie produkcyjnej
Zużycie energii elektrycznej w firmie produkcyjnej to jeden z największych wydatków, jakie musi ponieść przedsiębiorca. By dokładnie przeanalizować, na czym można zaoszczędzić i jak poprawić wydajność energetyczną, warto zlecić odpowiedni audyt. Jego celem jest zidentyfikowanie miejsc i obszarów, w których występuje niepotrzebna utrata energii. Dopiero mając odpowiednie dane zebrane przez specjalistów, można opracować niezbędny plan, którego celem jest optymalizacja zużycia energii elektrycznej. Coraz większa świadomość ekologiczna, chęć optymalizacji kosztów i stworzenia firmy bardziej eko, zgodnej z europejskimi standardami to najczęstsze powody wprowadzanych zmian, które mają poprawić efektywność energetyczną całej firmy.
Jak zoptymalizować zużycie energii elektrycznej?
W zależności od wyników audytu, by zoptymalizować zużycie energii elektrycznej i tym samym obniżyć rachunki, warto:
- Przeprowadzić modernizację oświetlenia – obecnie najmniejsze rachunki za prąd generuje oświetlenie LED. Zmiana starego typu żarówek lub świetlówek przyniesie zauważalne oszczędności. Nowoczesne oświetlenie LED zmniejsza również emisję ciepła (obniżenie kosztów klimatyzacji). Wpływ ma również automatyzacja – czujniki ruchu czy wdrożenie systemu zarządzania oświetleniem,
- Wymienić stare sprzęty na nowoczesne, energooszczędne urządzenia,
- Regularnie konserwować i serwisować wszystkie sprzęty,
- Wdrożyć system zarządzania temperaturą – automatyczne ogrzewanie, wentylacje, czy chłodzenie można dopasować do harmonogramu zmian. Jeżeli firma funkcjonuje na przykład w systemie dwuzmianowym, można obniżyć temperaturę w pomieszczeniach nocą,
- Przeprowadzić montaż systemów energii odnawialnej – wiele firm stawia na ekologiczne rozwiązania i coraz chętniej korzysta z odnawialnych źródeł energii. Instalacja paneli fotowoltaicznych to najpopularniejsza forma zaopatrywania firmy w energię elektryczną.
- Przeprowadzić optymalizację procesów produkcji i wdrożyć energooszczędne roboty przemysłowe – nowoczesne rozwiązania, które pozwalają zwiększyć wydajność przedsiębiorstwa, obniżyć rachunki, rozwinąć działalność i poprawić poziom bezpieczeństwa.
Wpływ robotyzacji produkcji na rachunki za prąd
Automatyzacja i robotyzacja procesów produkcji niesie ze sobą wiele korzyści, zarówno dla przedsiębiorców, jak i pracowników i klientów danej firmy. Oprócz powtarzalności, większej wydajności i bezpieczeństwa, nowoczesne technologie pozwalają na obniżenie rachunków za prąd. Dzięki wdrożeniu skrojonych na potrzeby danego przedsiębiorstwa systemów można obniżyć ilość strat, zwiększyć wydajność i szybciej realizować zlecenia. Robotyzacja firmy produkcyjnej usprawnia pracę całego przedsiębiorstwa. Nowoczesne roboty są wydajne, szybkie, energooszczędne i realnie wpływają na tempo pracy. Ich wdrożenie sprawia, że poprawia się efektywność energetyczna produkcji. Inwestycja w automatyzację wiąże się ze sporymi kosztami, ale warto pamiętać, że stosunkowo szybko się zwraca, na przykład dzięki większej ilości zleceń, które firma może przyjąć.
Warto pamiętać, że na wysokość opłat za energię elektryczną wpływa również sytuacja geopolityczna. Rosnące ceny również dotykają przedsiębiorców, dlatego warto wdrażać nowoczesne systemy jak najszybciej. Z pomocą Taskoprojekt S.A. projektowanie maszyn przemysłowych, tworzenie stanowisk zrobotyzowanych, linii produkcyjnych czy przyrządów jest znacznie prostsze! Kompleksowo realizujemy zlecenia – od projektu, przez prototyp, aż po montaż i szkolenia pracowników.
Polecane wpisy blogowe
Dlaczego szkolenia dla profesjonalistów z branży automatyki są tak ważne?
Jak zaplanować budżet firmy na wdrożenie automatyzacji?