Jak zapewnić bezpieczeństwo stanowisk zrobotyzowanych?

Stanowiska zrobotyzowane poprawiają funkcjonowanie wielu aspektów w przedsiębiorstwach o różnym profilu działania. Przyczyniają się do wzrostu wydajności produkcji, zachowania satysfakcjonującej jakości produktów na stałym poziomie, a także lepszego bezpieczeństwa personelu. Szczególnie ostatnia z tych kwestii sprawia, że bardzo istotne jest jednak odpowiednie zaprojektowanie oraz wdrożenie wybranych systemów i urządzeń. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, aby zadbać o maksymalne bezpieczeństwo stanowisk zrobotyzowanych.

Stanowiska zrobotyzowane w firmie

Ze stanowisk zrobotyzowanych korzysta się w firmach z takich branż, jak motoryzacyjna, spożywcza, czy farmaceutyczna. Nie jest to jednak lista zamknięta. Każdorazowo stanowiska zrobotyzowane są bowiem indywidualnie projektowane i dostosowywane do potrzeb danego przedsiębiorstwa. Mogą służyć m.in. do spawania, paletyzacji, frezowania, zgrzewania, czy lakierowania. Integruje się je z systemami oraz urządzeniami, które już są wykorzystywane w danej firmie. Zadaniem pracowników jest natomiast nadzór oraz wprowadzanie odpowiednich ustawień do maszyn. Wykorzystywane mogą być zarówno pojedyncze urządzenia, jak też całkowicie zautomatyzowane linie produkcyjne. Projektowanie linii produkcyjnych to usługa, którą mogą zająć się dla Twojej firmy specjaliści Taskoprojekt S.A.

Wpływ robotyzacji stanowisk na bezpieczeństwo

Istotą procesu, jakim jest robotyzacja stanowisk, jest wykorzystanie urządzeń w obszarach, w których praca jest dla personelu najbardziej wymagająca i potencjalnie niebezpieczna. Roboty są stosowane np. w pracy z dużymi obciążeniami oraz w wysokich temperaturach. Jednym z głównych założeń, jakie ma zrobotyzowana automatyzacja procesów, jest zatem właśnie poprawa bezpieczeństwa pracowników. Personel nie musi przebywać przy urządzeniach w takich czynnościach, jak spawanie, czy frezowanie. Mobilne roboty do paletyzacji przenoszą natomiast duże ciężary za człowieka, dzięki czemu rola pracowników sprowadza się jedynie do nadzorowania i programowania maszyn.

Zrobotyzowana automatyzacja procesów będzie bezpieczna, jeśli postawisz na rozwiązania odpowiednio wysokiej jakości i dostosowane do Twoich potrzeb. Konieczny jest indywidualnie przygotowany projekt, w którym uwzględnione będą takie kwestie, jak rodzaj produkowanych towarów, urządzenia, które są już wykorzystywane, czy układ i wielkość dostępnej przestrzeni. Nie warto w związku z tym szukać oszczędności za wszelką cenę. Należy postawić na specjalistów z odpowiednim doświadczeniem, którzy zaproponują najlepsze rozwiązanie, stworzą indywidualny projekt oraz prototypy maszyn, a także wdrożą wszystkie rozwiązania na miejscu w danej przestrzeni produkcyjnej.

Rodzaje zabezpieczeń zrobotyzowanych stanowisk

Zrobotyzowana linia produkcyjna czy maszyna wdrażana w procesie automatyzacji i robotyzacji dla zagwarantowania bezpieczeństwa musi spełniać odpowiednie normy i standardy. Maszyny muszą spełniać wymagania stawiane przez tzw. Dyrektywę maszynową Unii Europejskiej. Określa ona normy bezpieczeństwa maszyn, które regulują dopuszczenie ich do obrotu. Istotnym zabezpieczeniem jest zatem spełnienie określonych wymagań jeszcze na etapie produkcji, zanim urządzenie trafi do klienta. Potwierdzeniem jakości jest pod tym względem certyfikat CE, mówiący o tym, że sprzęt jest zgodny z normami unijnymi. Oprócz tego ważnym aktem prawnym jest także dyrektywa narzędziowa.

W kwestii konkretnych zabezpieczeń maszyn wyróżnić można kilka głównych rodzajów stosowanych rozwiązań. Głównym dokumentem, w którym należy szukać informacji na ten temat, jest norma EN 60204-1. Poszczególne maszyny muszą być w związku z tym odpowiednio odgrodzone oraz oznaczone. Ruchy określonych robotów powinny zostać w bezpieczny sposób ograniczone. W przypadku awarii maszyny powinny mieć możliwość awaryjnego wyłączenia. Ponadto o stanie pracy robotów powinny informować odpowiednie sygnalizatory w formie świetlnej lub dźwiękowej. Wybierając indywidualny projekt od specjalistycznej firmy, Twoje przedsiębiorstwo będzie mieć pewność, że wszystkie zabezpieczenia i oznaczenia zostały właściwie dobrane i wykonane w sposób zgodny z prawem, a także zapewniający niezbędny poziom bezpieczeństwa pracownikom.

szybki kontakt