Aspekty bezpieczeństwa przy pracy ze stanowiskami do paletyzacji

Jednym z kluczowych argumentów za wdrożeniem do firmy rozwiązań z zakresu automatyzacji i robotyzacji jest wzrost bezpieczeństwa pracowników. Aby doszło jednak do tego w rzeczywistości, konieczne jest zastosowanie wymaganych standardów, a także dostosowanie wybranej technologii do obowiązujących norm i wytycznych. Przedstawiamy, jak wyglądają te kwestie w kontekście wykorzystania maszyny, jaką jest robot do paletyzacji.

Stanowiska do paletyzacji

W procesie paletyzacji wykorzystywane są nowoczesne stanowiska do paletyzacji, a także roboty do paletyzowania. Paletyzatory to maszyny wyposażone w specjalne ramiona umożliwiające przenoszenie poszczególnych produktów. Mogą być przystosowane do unoszenia przedmiotów o konkretnych kształtach, a także wadze. Roboty paletyzujące układają je na paletach oraz odkładają palety na miejscu, z którego możliwe jest ich odebranie przez operatora. Najczęściej wykorzystywany mobilny robot paletyzujący to natomiast tzw. wózek AMR (Autonomous Mobile Robot). Jego konstrukcja pozwala na ułożenie na nim palety. Może samodzielnie poruszać się po danej przestrzeni m.in. dzięki kamerom 3D, sensorom oraz zaawansowanym technologicznie układom sterującym. Odpowiednio zaprogramowany jest w stanie omijać przeszkody i wyznaczać na bieżąco alternatywne trasy.

Paletyzacja robotem

Wdrożenie opisywanych rozwiązań pozwala na usprawnienie produkcji, poprawienie jakości, a także zwiększenie bezpieczeństwa w czasie jednego z najważniejszych, a jednocześnie najbardziej wymagających fizycznie dla pracowników procesów związanych z łańcuchem produkcyjnym. Roboty dla przemysłu są w stanie pracować bez zmęczenia, a także z zachowaniem powtarzalnej dokładności. Eliminowane są błędy, zmniejsza się liczba reklamacji, a całość procesu odbywa się szybciej, niż byłoby to możliwe, gdyby wszystkie zadania opierały się wyłącznie na pracy ludzkiej. Nie można jednak zapominać o kwestiach bezpieczeństwa. Paletyzacja to praca z dużymi obciążeniami, a także pod dużą presją czasu. Wysoki poziom zmęczenia oraz ryzyko wypadków wpływają negatywnie na bezpieczeństwo człowieka. Jest to jeden z głównych powodów, dla których paletyzacja robotem przyjmuje się coraz szerzej, nie tylko w największych przedsiębiorstwach produkcyjnych.

Roboty do paletyzacji a bezpieczeństwo pracy

Roboty do paletyzacji sprawiają, że pracownicy nie muszą już zajmować się najbardziej wymagającymi fizycznie zadaniami. Niezbędny jest nadzór człowieka, lecz sprowadza się on do kontroli jakości procesów, a także zmiany ustawień wykorzystywanych urządzeń. Konieczne jest też odpowiednie zaprogramowanie robotów. Dzięki temu będą one w stanie samodzielnie zmieniać swoją trasę, zapobiegając kolizjom oraz upraszczając drogę pomiędzy poszczególnymi stanowiskami. Może to realnie przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa wszystkich pracowników korzystających z hali produkcyjnej i uczestniczących w procesie paletyzacji. Personel może natomiast rozwijać się i przejść na stanowiska wymagające większej wiedzy technicznej, które nie będą opierać się wyłącznie na sile fizycznej.

Jakie normy bezpieczeństwa obowiązują przy robotach paletyzujących?

Podstawą w zakresie bezpieczeństwa w hali produkcyjnej, niezależnie od tego, czy wykorzystywane są roboty, czy też nie, powinny być zawsze przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, które określają m.in. zastosowanie środków ochrony osobistej. Ponadto w kontekście robotów paletyzujących przedsiębiorcy kierują się normami ISO. Zgodnie z nimi w strefie wspólnej, czyli tam, gdzie pracują maszyny, jak i ludzie, urządzenia powinny być wyposażone w systemy detekcji. W poszczególnych przestrzeniach robot nie może też wykorzystywać swojej maksymalnej prędkości. Oprócz tego eksperci zalecają ogólną dbałość w zakresie kultury pracy i przystosowania hali do optymalnego wykorzystania. Im lepiej będą zaplanowane drogi pomiędzy poszczególnymi stanowiskami oraz przestrzeń dostępna dla określonych maszyn i osób, tym mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia sytuacji potencjalnie niebezpiecznych, takich jak kolizje z robotami.

szybki kontakt