Choć paletyzacja jest teoretycznie jedną z łatwiejszych czynności składających się na proces produkcyjny, może być ona wymagająca pod względem czasu i nakładu pracy. Przyspieszenie i usprawnienie tego etapu pracy to jedno z ważniejszych zadań, nad jakimi pracują osoby zajmujące się optymalizacją produkcji. Sprawdź, w jaki sposób można poprawić wydajność procesu pakowania.
Czym jest paletyzacja?
Paletyzacja to proces logistyczny, polegający na układaniu towarów na paletach, czyli platformach przeznaczonych do zbiorczego transportu. Gotowe produkty są pakowanie w kartony do paletyzacji, a te są następnie umieszczane na paletach w większych ilościach. Takie zapakowanie oraz zabezpieczenie gotowego towaru umożliwia jego wygodniejsze i skuteczniejsze przechowywanie, a także dalszy transport – zarówno wewnętrzny, jak też do punktów docelowych czy klientów. Proces paletowania jest nieodłącznym elementem produkcji w firmach z różnych branż, szczególnie w większych przedsiębiorstwach, gdzie produkowane lub przetwarzane są duże ilości produktów w krótkim czasie.
Proces ten jest wyjątkowo żmudny, ponieważ składa się z powtarzalnych czynności, które mogą zajmować dużą ilość czasu, a także wymagać od personelu dużych nakładów siły fizycznej. Każdy z kartonów zbiorczych należy przenieść i w odpowiedni sposób ułożyć na palecie, a także zabezpieczyć. W związku z tym nie może dziwić, że nowoczesne rozwiązania w tym zakresie dążą do jak najszerszego zastąpienia pracy ludzkiej pracą maszynową. Coraz szerzej wdrażana jest automatyzacja i robotyzacja procesów produkcji, w tym paletyzacji.
Wydajność procesu pakowania
Przedsiębiorstwa, w których istotną rolę w procesach produkcyjnych odgrywa paletowanie, muszą zmierzyć się z koniecznością pogodzenia wydajności z jakością i bezpieczeństwem. Codzienne układanie towarów w kartonach i na paletach może pochłaniać wiele zasobów firmowych i ludzkich, a także przyczyniać się do wydłużenia całego procesu produkcyjnego. Próby rozwiązania tego problemu bez wykorzystania technologii mogą natomiast odbijać się na jakości pakowania oraz bezpieczeństwie pracowników. Sposobem na zwiększenie wydajności paletowania zdecydowanie nie powinno być zwiększenie wymagań od personelu, czy przyłożenie mniejszej wagi do procesów kontrolnych. Najskuteczniejszym rozwiązaniem, które może zostać wdrożone nawet w niewielkich przedsiębiorstwach, jest robotyzacja procesów paletyzacji, z wykorzystaniem takich urządzeń, jak robot do paletyzacji.
Sposoby przyspieszenia procesów paletowania
Warto poznać kilka sposobów na przyspieszenie procesów paletowania. Co ważne, można wdrożyć je nie tylko w największych przedsiębiorstwach, ponieważ koszt inwestycji szybko zwróci się dzięki poprawie wydajności całej produkcji. Nowoczesne rozwiązania produkcyjne, również w zakresie paletowania, są coraz szerzej dostępne dla klientów z wielu branż.
Robotyzacja procesów paletyzacji
Najskuteczniejszym rozwiązaniem jest robotyzacja procesów paletyzacji, czyli automatyczna paletyzacja. Urządzenia mogą zarówno zastępować ludzi na poszczególnych stanowiskach, jak też współpracować z nimi. Specjaliści Taskoprojekt S.A. zaprojektują oraz wdrożą maszyny dopasowane do indywidualnych potrzeb. Paletowanie mogą wykonywać roboty wyposażone w chwytaki, a także ramiona przegubowe. Dzięki temu są w stanie przenosić kartony, worki, a nawet pojedyncze przedmioty. Można wykorzystać zarówno pojedyncze roboty, jak też całe zrobotyzowane linie do paletowania.
Odpowiednia organizacja magazynu
Przyspieszenie paletyzacji jest możliwe także dzięki samej organizacji magazynu lub innej przestrzeni, gdzie proces się odbywa. Ważnym elementem przed przystąpieniem do robotyzacji jest stworzenie szczegółowego planu danego miejsca z zaznaczeniem dróg, którymi przemieszczają się towary i pracownicy. Dzięki temu powstają niekiedy skomplikowane mapy z wieloma przecinającymi się liniami. Zadaniem specjalistów jest zaplanowanie wszystkiego tak, by niepotrzebnych przecięć dróg było jak najmniej, co skróci poszczególne trasy, a także zmniejszy ryzyko wypadków.
Systematyczne szkolenia pracowników
Zarówno ręczne paletyzowanie, jak i paletyzacja robotem wymaga odpowiedniej wiedzy pracowników. Niezbędną częścią każdego usprawnienia jest zatem regularne szkolenie personelu. Dzięki temu zdobywają oni informacje na temat tego, jak pracować skutecznie, bez zbędnego ryzyka i z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa.