Jakie korzyści przynosi automatyzacja procesów spawania?

Spawanie to jeden z najczęściej wykonywanych procesów w wielu przedsiębiorstwach produkcyjnych. Szczególną rolę odgrywa między innymi w branży automotive, elektrotechnicznej oraz przemyśle ciężkim, gdzie istotna jest wysoka jakość wytwarzanych dóbr i precyzja wykonania. Jednocześnie czynność ta wymaga dużych umiejętności oraz ogromnej dokładności, co w przypadku pracy rąk ludzkich zajmuje wiele czasu i jest obarczone ryzykiem popełnienia błędu, dlatego przedsiębiorstwa decydują się na spawanie automatyczne. Poznaj najważniejsze korzyści, wynikające z wdrażania nowoczesnych technologii.

Poprawa jakości spawania dzięki automatyzacji

Jedną z największych korzyści, jaką niesie za sobą wprowadzenie zautomatyzowanego stanowiska do spawania, jest poprawa jakości spawania. Odpowiednio zaprogramowany robot spawalniczy wykonuje skomplikowane czynności z ogromną i niezmienną precyzją. Urządzenie może dotrzeć nawet w trudno dostępne, najmniejsze obszary, jednocześnie zachowując najwyższą klasę spoiny. Efekt ten jest niemożliwy do osiągnięcia podczas spawania ręcznego, nawet jeżeli dokonuje go doświadczona osoba. Dodatkowo zminimalizowane zostaje ryzyko popełnienia błędów spowodowanych nieuwagą czy zmęczeniem pracownika. Ponadto maszyna do spawania, dzięki powtarzalności i dokładności wykonywanej pracy bezpośrednio przyczynia się do zmniejszenia ilości wad spawalniczych oraz niweluje konieczność obróbki końcowej. Dzięki temu finalny produkt jest nie tylko odpowiednio zespolony, ale także spełnia wysokie wymagania wizualne!

Zwiększenie wydajności i oszczędność czasu w procesach spawania

Automatyzacja i robotyzacja procesów produkcyjnych przekłada się nie tylko na poprawę jakości spawania, ale także zwiększenie wydajności pracy całego przedsiębiorstwa. Zrobotyzowane stanowisko spawalnicze czynności wykonuje znacznie szybciej, zachowując przy tym taką samą dokładność. Maszyny mogą pracować bez przestojów, dzięki czemu czas cyklu produkcji ulega skróceniu. Wykorzystanie robotów bezpośrednio przyczynia się również do redukcji strat materiałów. Precyzja pracy pozwala na całkowite wykorzystanie surowców, co bezpośrednio przekłada się na obniżenie kosztów produkcji. Zrobotyzowane stanowiska spawalnicze skutecznie zastępują pracę człowieka, jednocześnie zmniejszając koszty utrzymania pracowników. Wszystkie te aspekty wpływają nie tylko na wzrost wydajności procesów produkcyjnych, ale także zwiększenie zysków przedsiębiorstwa! Nowoczesna, zautomatyzowana technologia spawania pozwala na oszczędność środków, które zostałyby przeznaczone na zakup narzędzi do spawania manualnego.

Bezpieczeństwo pracy przy automatycznych stanowiskach spawalniczych

Warto pamiętać, że automatyzacja spawania przynosi korzyści zarówno dla samego przedsiębiorstwa produkcyjnego, jak i zatrudnionych w nim osób. Roboty mogą pracować w trudnych, zagrażających życiu lub zdrowiu człowieka warunkach, bezpośrednio przyczyniając się do poprawy bezpieczeństwa pracowników. Dodatkowo wyposażone są w systemy zabezpieczające, które uniemożliwiają operatorowi podejście zbyt blisko maszyny, redukując tym samym ryzyko wypadków.  Automatyzacja spawania to również szansa na rozwój osób zatrudnionych w firmie produkcyjnej. Zamiast wykonywania monotonnych czynności mogą zostać oddelegowani do bardziej wymagających, mniej powtarzalnych zadań, jak np. obsługa robota i nadzór nad jego pracą.

Wprowadzenie zautomatyzowanych rozwiązań to jeden z najlepszych sposobów na rozwój przedsiębiorstwa, zwiększenia jego rentowności, konkurencyjności i pozycji na rynku. Warto jednak pamiętać, że jest to skomplikowane zadanie, którego realizację powinno powierzyć się specjalistom. Taskoprojekt S.A. już od ponad 50 lat zajmuje się implementacją automatyzacji i robotyzacji do firm produkcyjnych. Do każdego klienta podchodzimy kompleksowo, wykonując zlecenia od początku do końca.

szybki kontakt