W jaki sposób automatyzacja i robotyzacja rozwiązują problemy z jakością wytwarzanych dóbr w firmie?

Problemy z jakością produktów to jeden z najczęstszych powodów rozwiązania umowy z wykonawcą. Ich źródła mogą być różne, a zadaniem specjalistów jest wykrycie miejsc, w których pojawiają się niedociągnięcia rzutujące na finalny efekt prac. Z pomocą nad poprawą jakości przychodzi automatyzacja procesów wytwarzania i wykorzystanie robotyzacji. Sprawdź, jak możesz poprawić jakość dóbr i efektywność pracy w firmie dzięki zautomatyzowanym rozwiązaniom technologicznym.

Automatyzacja i robotyzacja procesów produkcyjnych, a źródła problemów z jakością

Automatyzacja i robotyzacja procesów produkcyjnych niosą ze sobą wiele korzyści. Dzięki nim można znacznie szybciej i wydajniej wykonywać powtarzalne czynności. Źródła problemów z jakością mogą być różne, ale często wiążą się z monotonnością realizowanych zadań, skutkującą znużeniem pracowników. Zastąpienie pracy ludzkiej pozwala wyeliminować błędy spowodowane zmęczeniem, brakiem kwalifikacji czy dużą rotacją w zespole. Brak odpowiednich narzędzi i nieprzeszkolona kadra w naturalny sposób generują błędy, które finalnie wpływają na końcową jakość produktu. Zautomatyzowanie procesów nie tylko przyspiesza realizację zleceń, ale także pomaga wyeliminować konieczność wykonywania monotonnych, powtarzalnych czynności przez pracowników. Specjaliści muszą jednak nadzorować pracę maszyn, by w razie jakichkolwiek problemów móc szybko zainterweniować.

Podczas produkcji mogą powstać błędy, których nie można wyeliminować ani przewidzieć. Losowe sytuacje, problemy z oprogramowaniem czy ograniczenia techniczne maszyn również wpływają na jakość wytwarzanych dóbr. Warto więc pomyśleć o nowoczesnych rozwiązaniach! Robotyzacja produkcji umożliwia zaprogramowanie robota tak, by wykonał daną czynność zgodnie z wytycznymi. Jeżeli okażą się błędne, można wprowadzić ustawienia ponownie, by wyeliminować problem. Kontrolę nad pracującymi robotami umożliwiają między innymi systemy wizyjne, dzięki którym specjalista może wychwycić, w którym miejscu dochodzi do pogorszenia się parametrów tworzonego produktu.

Problemy jakościowe mogą wiązać się również z brakiem wykwalifikowanej kadry. Robotyzacja procesu produkcji zastępuje ręczne wykonywanie różnego rodzaju obowiązków – od cięcia i spawania aż po klejenie. Rolą specjalisty jest nadzorowanie i kontrolowanie robota. Dzięki temu nawet te bardziej niebezpieczne zadania, jak praca w wysokiej temperaturze czy oparach substancji chemicznych nie wywołują dyskomfortu u pracowników, a jednocześnie są realizowane dokładnie.

Warto również sprawdzać, czy problem nie leży po stronie dostawcy materiałów lub elementów. Odpowiednie kontrole pomogą odnaleźć źródło błędów. Niespełniające wymagań surowce najlepiej jest reklamować. W przeciwnym razie będziesz zmuszony od skorygowania niezgodności z projektem, a dopiero potem wykonać właściwe zlecenie. W przypadku nagminnych problemów z jakością materiałów, warto zmienić dostawcę.

Jak robotyzacja produkcji wpływa na jakość wytwarzanych produktów?

Automatyzacja produkcji przemysłowej rozwiązuje problem niskiej wydajności. Pracownicy często nie są w stanie zrealizować wygórowanych celów i założeń projektowych. Trudno więc zaplanować w jakim terminie będzie gotowe dane zlecenie, bo często zdarzają się sytuacje, które uniemożliwiają nadgonienie opóźnienia. Osiągnięcie maksymalnej wydajności jest natomiast możliwe w przypadku odpowiedniego zaprogramowania robota. Urządzenie dopasowane do potrzeb danego przedsiębiorstwa pracuje codziennie z taką samą szybkością i dokładnością. W efekcie tego powstaje proces zamknięty, niezależny od otoczenia. Stanowiska zrobotyzowane znajdują się w wyizolowanych miejscach, a nad jednym produktem może pracować nawet kilka różnych ramion jednego robota. Cykl trwa tyle samo czasu, a efekt będzie zgodny z oczekiwaniami zleceniodawcy. Finalnie powstają dobra, które są niemalże identyczne.

Korzyści dla przemysłu wynikające z automatyzacji procesów wytwarzania

Automatyzacja i robotyzacja procesów produkcji nie tylko pomaga rozwiązać problemy z jakością – niesie ze sobą wiele innych korzyści. Dzięki optymalizacji procesów można znacznie obniżyć koszty pracy nad danym zleceniem. Roboty mogą pracować dłużej, przy jednoczesnym zachowaniu odpowiednich standardów wytwarzania. Urządzenia nie chorują, nie męczą się, a inwestycja, chociaż droga, szybko się zwraca.

Zazwyczaj problemy z jakością można skategoryzować na dwóch płaszczyznach – w procesie i w produkcie. Czasami wykrycie problemów i ich korygowanie jest tak czasochłonne, że się nie opłaca. Margines błędów tworzonych detali jest zazwyczaj niewielki, a klienci nie odbiorą wadliwych elementów. Robotyzacja produkcji pozwala zmienić praktycznie każdy parametr tak, by dokładnie spełniał wymagania. Pozwala to na personalizowanie różnych zleceń. Wyższa jakość to większe zadowolenie klienta, rosnąca liczba zleceń i szybszy zwrot kosztów inwestycji. Automatyzacja procesów produkcyjnych jest opłacalna! Jeżeli potrzebujesz spersonalizowanej oferty i urządzeń dopasowanych do Ciebie – skontaktuj się z nami. Specjaliści z Taskoprojekt S.A. dopasują nowoczesne rozwiązania do oczekiwań Twojego przedsiębiorstwa.

szybki kontakt