Pakowanie wytwarzanych artykułów to nieodłączna część procesu produkcyjnego w fabryce, niezależnie od branży. Wykonywanie tej czynności ręcznie już od dawna nie jest opłacalne i przeważnie zamiast człowieka, zajmują się nią maszyny. Robotyzacja procesu produkcji pozwala na dodatkowe usprawnienie tego etapu prac. Sprawdź, w jaki sposób mogą pomóc w tym coboty, czyli roboty współpracujące z człowiekiem.
Robotyzacja pakowania i paletyzacji – dlaczego warto?
Ręczne pakowanie produktów należy do czynności najbardziej powtarzalnych w procesie produkcyjnym. Nie przyczynia się również w szczególny sposób do rozwoju pracowników. Z tych powodów w fabrykach od dłuższego czasu w większości zajmują się tym maszyny. Samo pakowanie bywa też procesem wieloetapowym, różniącym się od siebie, gdy prace dotyczą innego rodzaju artykułów, a nawet innej serii produktów tej samej kategorii. Wymagane może być pakowanie w indywidualne kartony, owijki, czy opakowania zbiorcze. Oprócz tego stosowane bywają dodatkowe zabezpieczenia, np. w postaci przekładek. Na etapie końcowym konieczna bywa również paletyzacja. Choć zastosowanie maszyn w podstawowym zakresie znacznie usprawnia te procesy, nie jest to jeszcze rozwiązanie idealne. Bez zastosowania nowoczesnych technologii urządzenia te nie będą przystosowane do szybkiej zmiany charakteru pracy i pakowania np. innego typu produktów. Mogą wymagać zaawansowanej obsługi technicznej i przezbrajania pomiędzy zmianami. Z tego powodu dodatkowym rozwiązaniem, jeszcze bardziej optymalizującym procesy produkcyjne, jest zrobotyzowana paletyzacja.
Usprawnienie procesu pakowania dzięki robotyzacji
Coboty, czyli współpracujące z człowiekiem roboty paletyzujące i pakujące to rozwiązanie jeszcze bardziej dopasowane do indywidualnych potrzeb i zaawansowane technicznie. Mogą one wykonywać różne zadania nawet w ramach jednego stanowiska produkcyjnego. Odpowiednio zaprogramowane będą w stanie pobierać opakowania, palety, czy przekładki, bez konieczności zaawansowanych modyfikacji w przypadku zmiany typu czy rozmiaru opakowania. Do modyfikacji charakteru pracy robot do paletyzacji może potrzebować zaledwie wyboru odpowiedniego programu. Operator będzie mógł wykonać to wygodnie z poziomu pulpitu sterującego danym systemem. Odpowiednio zaprojektowana automatyzacja pakowania uwzględniać będzie też skomunikowanie poszczególnych cobotów z pozostałymi częściami linii pakującej lub produkcyjnej, dzięki czemu możliwa będzie również optymalizacja całości procesów. Nowoczesna robotyzacja pakowania i paletyzacji może oznaczać zatem, że jedna końcówka pakująca będzie wielofunkcyjna i może zastąpić nawet kilka innych, standardowych, wykorzystywanych powszechnie niegdyś maszyn.
Zastosowanie robotyzacji do paletyzacji
Powyższe rozwiązania sprawiają, że robotyzacja pakowania może być wykorzystana w firmach przemysłowych praktycznie niezależnie od branży i charakteru wytwarzanych produktów. Możliwe jest stworzenie urządzeń przystosowanych do pracy z opakowaniami kartonowymi, workami, czy opakowaniami szklanymi. Dzięki temu skorzystać z nich może zarówno przemysł spożywczy, jak też farmaceutyczny, elektroniczny, czy meblarski.
Aby zrobotyzowane pakowanie mogło zostać wdrożone w danej firmie, każdorazowo cały proces powinien rozpocząć się od dokładnego zapoznania się z potrzebami danego przedsiębiorstwa i poznania już istniejących stanowisk pracy oraz wykorzystywanych technologii. Tworzony jest indywidualny projekt, a także wizualizacja. Jeśli powierzysz realizację procesu robotyzacji i automatyzacji specjalistom Taskoprojekt, będzie on przeprowadzony w sposób kompleksowy – do wdrożenia i poprawek na miejscu w fabryce. Tylko dzięki temu może zostać stworzony system, który rzeczywiście przyczyni się do usprawnienia pakowania, co może przełożyć się na korzyści w postaci możliwości realizacji większej liczby zleceń i większego zarobku dla firmy. Zrobotyzowana paletyzacja może zatem przynieść rezultaty, które będą odczuwalne zarówno w ujęciu szerokim – dla wyników finansowych, jak też przez pracowników podczas codziennej pracy.
Polecane wpisy blogowe
Wykorzystanie AI w procesach produkcyjnych w branży automotive