Przemysł 4.0 – kiedy warto starać się o dotacje, by zautomatyzować produkcję

Każda rewolucja przemysłowa niesie ze sobą nowoczesne technologie, które ułatwiają pracę i dają większe możliwości. Przełomowymi momentami był wynalezienie maszyny parowej, linii produkcyjnej oraz komputera. Obecnie wiele przedsiębiorstw stawia na automatyzację poszczególnych procesów, dzięki czemu mogą pracować szybciej, sprawniej i wydajniej. Sprawdź jakie technologie przemysłu 4.0 sprawdzą się w Twojej firmie i jak pozyskać środki na rozwój!

Przemysł 4.0 co to jest?

Przemysł 4.0 to szereg przemian społecznych, przemysłowych i technologicznych, które wywołała cyfryzacja. Jej głównym założeniem jest automatyzacja firmy poprzez wdrażanie systemów które działają za pomocą łącza sieciowego. Wprowadzenie technologii informatycznych i komunikacji pozwoliło na połączenie ze sobą różnych urządzeń, dzięki czemu mogą pracować jako jeden, spójny system. Odpowiednie algorytmy można zaprogramować również w urządzeniach, dzięki czemu powstają stanowiska zrobotyzowane, które skutecznie zwiększają wydajność firmy. Wdrożenie kilku różnych smart rozwiązań pozwala zautomatyzować wiele procesów – od tych najprostszych, przez czasochłonne dla człowieka, aż po te niebezpieczne. Rewolucja przemysłowa 4.0 ma docelowo połączyć internet, automatyzację, sztuczną inteligencję czy nanotechnologię tak, by każda firma mogła osiągnąć lepszą wydajność, większą efektywność, przy jednoczesnym zachowaniu powtarzalności procesów i doskonałej jakości. Wiesz już jak wygląda obecnie przemysł 4.0 – co to jest i jakie aspekty obejmuje. Kto może skorzystać na rozwoju technologii i zyskać na zmieniającym się świecie?

Na co i kto może pozyskać dotację na automatyzację produkcji?

Wielu przedsiębiorców chce, by automatyzacja procesów wytwarzania wsparła również ich firmę. To kosztowna inwestycja, dlatego warto złożyć wniosek o dofinansowanie. Dotację można otrzymać na rozwój innowacyjnych produktów i usług, budowę prototypu i linii produkcyjnej, zakup i wdrożenie stanowisk zrobotyzowanych, zakup i wdrożenie systemów intralogistycznych, a także na systemy sterowania maszynami i urządzeniami.

O dofinansowanie mogą ubiegać się małe i średnie firmy o ile:

  • inwestycja jest następstwem procesów badawczych projektu, który ma być inwestycją,

albo

  • efektem wdrożenia prac badawczo-rozwojowych w ramach innego projektu (innowacyjny produkt/usługa).

Duże przedsiębiorstwa, by móc starać się o dofinansowanie muszą prowadzić prace B+R. Wysokość uzyskanej dotacji zależy od wielkości firmy, lokalizacji (firmy albo miejsca inwestycji) oraz rodzaju inwestycji. Zanim złożysz wniosek, warto zapoznać się z wytycznymi lub poszukać specjalisty, który doradzi w procesie składania takich dokumentów. Na początku trzeba określić  m.in. obszar, w którym chcesz pozyskać dofinansowanie, rodzaj innowacji, przewidywane efekty finansowe (w założeniu inwestycja powinna zwrócić się od 3 do 5 lat). Następnie sprawdź oferty firm, które wykonują maszyny, stanowiska zrobotyzowane czy wdrażają systemy, skompletuj zespół i możesz rozpocząć kompletowanie dokumentów. To czasochłonny proces, dlatego warto nastawić się na intensywną pracę. Warto pamiętać, że automatyzacja produkcji po wdrożeniu przynosi wiele korzyści.

Kiedy warto zainwestować w automatyzację produkcji?

Automatyzacja procesów produkcyjnych niesie ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim wpływa na wzrost produktywności firmy, poprawia logistykę, pomaga wykryć i zoptymalizować błędy, przyspiesza pracę i odciąża specjalistów w fizycznej pracy. Dzięki robotyzacji i automatyzacji można przyjmować więcej zleceń, poszerzać ofertę o zupełnie nowe projekty i rozwinąć się w różnych sektorach. Ponadto minimalizujesz ryzyko przestojów czy zwrotów, od klientów. Zwiększa się poziom bezpieczeństwa – pracownicy nie są tak obciążeni, mogą skupić się na innych zadaniach, a także nie wykonują prac, które mogą być przyczyną wypadków.

Jeżeli chcesz wdrożyć automatyzację w swojej firmie to warto złożyć wniosek o dofinansowanie. Koszty związane z inwestycją są duże, a firma nie zawsze jest w stanie samodzielnie opłacić takiego przedsięwzięcia. Warto wiedzieć, że wdrożenie projektu zapewni rozwój, dlatego nakłady finansowe stosunkowo szybko się zwrócą!

szybki kontakt