Linia produkcyjna to nieodłączny element niemal każdego większego zakładu przemysłowego. Ma duży wpływ zarówno na wydajność pracy, jak i jakość wytwarzanych dóbr. To właśnie dzięki niej możliwe jest produkowanie wyrobów w sposób masowy i seryjny oraz po niższych kosztach, niż ma to miejsce w przypadku produkcji ręcznej. Wyjaśniamy, czym tak właściwie jest linia produkcyjna, jakie wyróżniamy rodzaje linii produkcyjnych oraz gdzie znajdują one zastosowanie.
Czym są linie produkcyjne?
Linię produkcyjną definiuje się jako zespół zestawionych ze sobą maszyn, urządzeń i stanowisk ręcznych, działających jako zorganizowana całość w celu produkcji towaru. Składające się na nią elementy ułożone są wedle schematu operacji technologicznych i służą do realizacji innego, ściśle określonego etapu produkcji, który musi zostać zakończony, zanim produkt przejdzie dalej. Za ich zintegrowanie oraz koordynację ich pracy odpowiada natomiast nadrzędny system sterowania. Gwarantuje to, że wszystkie czynności związane z wytwarzaniem towaru przebiegną sprawnie, w odpowiedniej, z góry określonej kolejności oraz w sposób kontrolowany.
Działanie linii produkcyjnych opiera się na sekwencyjnym przetwarzaniu surowców i części, które przechodzą przez kolejne stanowiska i fazy produkcji, aż przybiorą postać gotowego produktu. Najczęściej składają się na nią maszyny służące do podawania surowców, ich przetwarzania i montażu, pakowania oraz stanowiska kontrolne, gdzie materiały, półprodukty czy też gotowe wyroby są poddawane kontroli jakości. W praktyce jednak to, jakie urządzenia wejdą w jej skład, jak będą się ze sobą komunikować czy też to, jakie zadania będą wykonywać, zależy przede wszystkim od jej przeznaczenia oraz branży, w której działa przedsiębiorstwo. Jedynie dopasowane do indywidualnych potrzeb zakładu, nowoczesne linie produkcyjne mogą przynieść firmie realne korzyści.
Główne rodzaje linii produkcyjnych
Linie produkcyjne można podzielić według kilku kryteriów. Jednym z nich jest ich przeznaczenie. Wyróżnić można:
- Linie przetwórcze – służą do przetwarzania materiałów czy surowców w gotowe produkty. Taki charakter mają między innymi linie produkcyjne dla przemysłu spożywczego, gdzie ze składników tworzy się gotową żywność.
- Linie montażowe – przeprowadza się na nich czynności montażowe – poszczególne podzespoły czy komponenty łączy się w gotowy produkt.
- Linie pakujące – służą do pakowania gotowych produktów w kartony, folie czy innego typu opakowania.
- Linie do transportu bliskiego – stosuje się je do szybkiego przemieszczania towarów czy ładunków różnego rodzaju.
- Linie do wytwarzania i obróbki detali – zaliczają się do nich np. linie przeznaczone do spawania, polerowania, nakładania powłok czy zgrzewania.
Oprócz podziału ze względu na cel, linie można podzielić również ze względu na stopień automatyzacji:
- Częściowo zautomatyzowana linia produkcyjna – w jej skład wchodzą zarówno samodzielnie działające maszyny i urządzenia, jak i stanowiska ręczne, obsługiwane przez ludzi. Wymaga większego udziału pracowników w procesie produkcji, co zwiększa ryzyko błędu i może obniżyć wydajność. Z tego powodu coraz więcej firm decyduje się na rozwiązanie, jakim jest modernizacja linii produkcyjnych.
- Całkowicie zautomatyzowana linia produkcyjna – działa w sposób w pełni zautomatyzowany i ogranicza udział czynnika ludzkiego w procesie produkcji do obsługi składających się na nią maszyn. Pozwala to na przyspieszenie całego cyklu produkcyjnego, poprawę efektywności pracy oraz jakości wytwarzanych dóbr.
Zastosowanie linii produkcyjnych
Współcześnie trudno wyobrazić sobie przedsiębiorstwo produkcyjne wytwarzające towary w sposób seryjny i masowy, które nie korzysta z linii produkcyjnych. Znajdują one zastosowanie w wielu różnych gałęziach przemysłu, ze względu na liczne zalety, jakie posiadają. Nie tylko zwiększają wydajność procesów, ale także zapewniają powtarzalną jakość produkowanych towarów, zmniejszają koszty operacyjne oraz poprawiają bezpieczeństwo pracy. Linie produkcyjne szczególnie często wykorzystuje się w takich gałęziach przemysłu, jak:
- Przemysł spożywczy,
- Przemysł motoryzacyjny,
- Przemysł farmaceutyczny,
- Przemysł chemiczny,
- Przemysł elektroniczny,
- Przemysł maszynowy,
- Przemysł opakowaniowy.
Mimo, iż linie produkcyjne mogą przynieść przedsiębiorstwu produkcyjnemu wiele korzyści, ich zaprojektowanie i budowa to zadanie bardzo skomplikowane. W procesie tym nie ma miejsca na błędy, a każdy etap musi być przeprowadzony z najwyższą starannością. Należy uwzględnić nie tylko indywidualne wymagania zakładu i specyfikę branży, ale także dostępne w zakładzie miejsce, już obecne w nim rozwiązania technologiczne czy też możliwości modernizacji linii. Z tego powodu zadanie to należy powierzyć specjalistom – takim, jak zespół Taskoprojekt S.A.!
Polecane wpisy blogowe
Wysoka jakość produkcji – co musisz wiedzieć?
Zrobotyzowane cele spawalnicze