Rola automatyzacji w budowie maszyn specjalnych

Maszyny specjalne to jeden z najważniejszych filarów całego procesu produkcyjnego. Odgrywają kluczową rolę we wszystkich zautomatyzowanych przedsiębiorstwach – zwiększają wydajność pracy, minimalizują błędy spowodowane czynnikiem ludzkim czy też pozwalają na optymalizację kosztów. W trakcie projektowania i budowy niezbędne jest zachowanie ogromnej precyzji. Należy między innymi opracować koncepcję, określić sposób ich działania, zapewnić zgodność z regulacjami prawnymi, odpowiednio je zaprogramować oraz uwzględnić zalecenia klienta. W procesie może pomóc robotyzacja procesów produkcyjnych! Wyjaśniamy, jak automatyzacja maszyn przemysłowych – ich projektowanie i budowa wpływa na produkcję oraz jakie korzyści za sobą niesie.

Jak automatyzacja wpływa na projektowanie maszyn specjalnych?

Jednym z pierwszych etapów produkcji urządzeń specjalnych jest projektowanie maszyn. To bardzo złożony proces, w trakcie którego trzeba uwzględnić wiele czynników, w tym obowiązujące przepisy prawne, przeznaczenie maszyny, materiały, jakie zostaną wykorzystane do jej budowy, czy też środki ochrony operatorów. Konieczne jest również określenie możliwości jej integracji z obecnym oprogramowaniem oraz opracowanie konceptu systemu sterowania. Tworzenie projektu znacznie ułatwia robotyzacja procesów przemysłowych. Wówczas wykorzystuje się zaawansowane narzędzia informatyczne, pozwalające na stworzenie wizualizacji 3D i symulacji pracy specjalnych urządzeń. W Taskoprojekt S.A. stosujemy takie oprogramowania, jak CATIA, NX czy też Creo/ProEngineer, które umożliwiają modelowanie bryłowe, projektowanie poszczególnych podzespołów optymalizację pracy poszczególnych części. Przyspieszają czas wykonania wizualizacji, a jednocześnie dają klientowi możliwość sprawdzenia działania maszyny do zadań specjalnych jeszcze przed jej produkcją i wprowadzenie potencjalnych modyfikacji.

Zalety automatyzacji w produkcji maszyn specjalnych

Automatyzacja maszyn i całego procesu ich produkcji to rozwiązanie, które znacznie przyspiesza realizację poszczególnych zadań. Wykorzystanie robotów pozwala nie tylko na zwiększenie wydajności pracy zakładu, ale także poprawę jakości wytwarzanych urządzeń. Działania wykonują z powtarzalną precyzją, niemożliwą do osiągnięcia w przypadku produkcji manualnej. Zachowanie najwyższej staranności jest kluczowe dla stworzenia prawidłowej, bezawaryjnej konstrukcji maszyny. Bezpośrednio wpływa nie tylko na ostateczne funkcjonowanie urządzenia, ale również kwestie bezpieczeństwa operatorów. Ponadto roboty przemysłowe pozwalają na minimalizację błędów spowodowanych czynnikiem ludzkim, wynikającym ze zmęczenia czy nieuwagi. Ich wykorzystanie gwarantuje, że budowa maszyn specjalnych przebiegnie sprawnie i bezproblemowo.

Przyspieszenie i optymalizacja procesu budowy dzięki automatyzacji

Zalety automatyzacji nie kończą się jednak na poprawie efektywności pracy i zwiększenia jakości produkowanych maszyn. Dzięki niej możliwa jest optymalizacja procesu produkcyjnego, w tym kosztów, lepsze zaplanowanie działań oraz większa kontrola nad zasobami czy pracą zakładu. Zastosowanie robotów zmniejsza zapotrzebowanie na pracowników, przez co środki przeznaczone dotychczas na ich utrzymanie i szkolenia, można przeznaczyć na dalszy rozwój przedsiębiorstwa. Ponadto specjalne maszyny mogą działać nieprzerwanie, minimalizując tym samym czas przestoju i straty spowodowane opóźnieniami w produkcji. Duże znaczenie ma także redukcja strat materiałów – przez wysoką dokładność pracy urządzeń, materiały mogą zostać wykorzystane w całości i nie muszą być marnowane na poprawę usterki. Wszystkie te aspekty przekładają się na wyższe zadowolenie klientów z wykonanego zlecenia, możliwość realizacji większej ilości zamówień, a w konsekwencji – większe zyski przedsiębiorstwa.

Proces automatyzacji i robotyzacji produkcji, niezależnie od charakteru przedsiębiorstwa, jest skomplikowany i wieloetapowy. Aby mieć pewność, że ich przebieg będzie bezproblemowy i przyniesie firmie wymierne korzyści, należy powierzyć to zadanie specjalistom. W Taskoprojekt S.A.  już od wielu lat zajmujemy się wdrażaniem innowacyjnych rozwiązań do zakładów. Postaw na usługi profesjonalistów i wprowadź swoje przedsiębiorstwo w erę automatyzacji!

szybki kontakt