Spawanie, zgrzewanie, klejenie czyli robotyzacja procesów montażowych

Roboty montażowe są skonstruowane tak, by mogły swobodnie poruszać się, dookoła własnej osi. Mają ramiona z zamontowanymi głowicami, które zastępują pracę rąk ludzkich w procesach spawania, klejenia czy zgrzewania. Pozwala to nie tylko zoptymalizować koszty, ale także zwiększyć jakość powstałych połączeń, przy jednoczesnym wyeliminowaniu potencjalnych błędów. Dzięki temu można usprawnić pracę całego przedsiębiorstwa. Sprawdź, jak wygląda robotyzacja spawania, klejenia i zgrzewania.

Robotyzacja w procesach spawania

Spawanie to proces fizycznego łączenia dwóch materiałów. W trakcie pracy powstaje spoina, która jest połączeniem bezpośrednim, nierozłącznym. Stanowiska zrobotyzowane są wyposażone w głowice spawalniczą. Na stołach pozycjonujących i w uchwytach umieszcza się poszczególne materiały. Taka konstrukcja zastępuje człowieka, który w większości firm musiałby zrobić to ręcznie. Urządzenia są wyposażone w różnego typu pozycjonery – mają dwie strony i zamieniają się w trakcie obrotu. Po wykonaniu zadania urządzenie się odwraca, a następnie operator może zabrać zespawany element i umieścić na stole kolejny. Roboty są wyposażone również w elementy czyszczące – automatycznie uruchamiają się co jakiś czas, dzięki czemu operator nie musi robić tego ręcznie, a jakość spoin jest zawsze odpowiednio dopracowana. Robotyzacja procesów spawalniczych to także krok w stronę bezpieczeństwa. Podczas procesu powstają intensywne efekty świetlne, dlatego konieczne jest zastosowanie masek na twarz. W trakcie montażu robotów do spawania powstają również specjalne osłony, które w wielu przypadkach praktycznie całkowicie odcinają pracownika od urządzenia.

Zrobotyzowane procesy klejenia

Klejenie to proces tworzenia połączeń, które wykorzystuje właściwości adhezyjne różnych substancji klejących. Materiał wnika w powierzchnię, a następnie twardnieje, dzięki czemu powstają trwałe złącza. W wielu przypadkach kleje wydzielają szkodliwe opary, czasami wymaga to pracy w wyższej temperaturze, pełnym skupieniu i zaangażowaniu. To od operatora zależy jakość powstałego połączenia. By zapewnić maksymalną trwałość, a jednocześnie powtarzalność procesu powstały roboty do klejenia. Ich zadaniem jest poprowadzenie narzędzia do klejenia z określoną precyzją i prędkością. Mogą wykorzystywać różne techniki, temperaturę i ciśnienie. Urządzenia każdy materiał kleją z taką samą jakością i zaangażowaniem. Dzięki temu złącza są symetryczne, odpowiednio dociśnięte, a warstwa kleju jest optymalna, pozbawiona pęcherzy powietrza i utwardzona. Zrobotyzowane klejenie opiera się głównie na pracy ramienia, które nanosi warstwę na obiekt, a następnie drugie dociska element do powierzchni.

Robotyzacja czynności zgrzewania

Zgrzewanie to proces łączenia metali i tworzyw sztucznych poprzez dociskanie miejscowe poszczególnych elementów przy wykorzystaniu właściwości plastycznych materiałów w odpowiedniej temperaturze. Zgrzewarki przemysłowe to duże urządzenia o głowicach, dlatego niezbędne jest wykorzystanie robotów o dużym udźwigu. Robotyzacja zgrzewania jest wykorzystywana na przykład w trakcie składania elementów samochodów. Urządzenia nie mają pozycjonerów i prace odbywają się liniowo. Po wykonaniu jednego procesu, element przesuwa się dalej i kolejna maszyna wykonuje odpowiednie zadanie. Zrobotyzowane procesy zgrzewania sprawdzają się w branży automotive, a także wielu innych procesach.

Automatyzacja montażu niesie ze sobą wiele korzyści. Nie tylko zwiększa efektywność produktywność przedsiębiorstwa, ale także poprawia jakość klejonych, zgrzewanych i spawanych połączeń. Dzięki temu można zredukować ilość błędów ludzkich, a także powiększyć ofertę czy zmodyfikować technologię. Duże znaczenie ma również odpowiednie projektowanie linii produkcyjnych, które pozwalają ograniczyć ingerencję człowieka do minimum. Wystarczy załadować elementy, a każde ze stanowisk wykona określoną pracę, zgodnie z odpowiednimi ustawieniami.

szybki kontakt