Stanowiska zrobotyzowane – spawanie robotem

Spawanie to jeden z częściej spotykanych procesów będących elementem łańcucha produkcyjnego w wielu branżach. Dzięki niemu możliwe jest połączenie ze sobą przedmiotów metalowych lub wykonanych z tworzyw sztucznych. Zadanie to wiąże się z pracą w warunkach potencjalnie niebezpiecznych, np. w otoczeniu, w którym panuje wysoka temperatura. W celu usprawnienia, a także poprawienia warunków bezpieczeństwa coraz więcej firm wdraża rozwiązanie, jakim jest robotyzacja spawania.

Jak wygląda zrobotyzowane spawanie?

Urządzeniem, które jest wykorzystywane do procesów spawania, jest robot spawalniczy, czyli zrobotyzowane, automatyczne stanowisko spawalnicze. W związku z tym, że spawanie jest niezbędne w produkcji towarów o różnym charakterze, czy wielkości, ważne, aby maszyny były stworzone zgodnie z projektem przygotowanym na potrzeby danego przedsiębiorstwa. Dzięki temu spawanie zrobotyzowane może być wykorzystane zarówno do najprostszych prac, jak też najbardziej zaawansowanych i skomplikowanych działań.

Roboty spawalnicze składają się z kilku podstawowych elementów. Mają ramiona służące do tworzenia spoiwa różnymi metodami – punktową, łukową, laserową, MIG, czy TIG. Umożliwiają konserwację dzięki elementom czyszczącym. O jakość, a także powtarzalność wykonywanych prac dbają zaawansowane systemy wizyjne. Możliwe jest również stworzenie celi spawalniczej, czyli elementu hali produkcyjnej, jakim jest specjalne, zrobotyzowane stanowisko spawalnicze. Jego częścią są m.in. manipulatory, które mogą obracać spawanym przedmiotem. Bezpieczeństwo jest zapewnione dzięki zabudowanej konstrukcji, ponieważ maszyna jest odgrodzona ściankami ochronnymi.

Zastosowania zrobotyzowanego spawania

Jeśli Twoja firma decyduje się na wdrożenie rozwiązania, jakim jest robotyzacja produkcji, warto również uwzględnić w niej właśnie automatyzację spawania. Umożliwia ona bowiem znaczną poprawę jakości spawów oraz przyspieszenie procesów produkcyjnych. Przełoży się to na konkretny zysk dla przedsiębiorstwa, zwiększając przepustowość linii w hali przemysłowej oraz eliminując błędy i powodowane nimi reklamacje. Dzięki wdrożeniu tego rozwiązania proces spawania przestaje być całkowicie zależny od czynnika ludzkiego, więc jakość oraz powtarzalność spawów nie zależy od zmęczenia lub doświadczenia poszczególnych osób. Zrobotyzowane spawanie może być zatem opłacalne nie tylko dla dużych przedsiębiorstw, przeprowadzających całkowitą robotyzację i automatyzację. Z urządzeń z tej kategorii korzystają już firmy z takich branż, jak motoryzacja, budownictwo, elektronika, czy produkcja AGD. Spawanie robotem to także nieodłączny element pracy w przedsiębiorstwach zajmujących się przemysłem ciężkim.

Korzyści ze zrobotyzowanego spawania

Proces spawania zrobotyzowanego przynosi dla przedsiębiorstw wiele zalet związanych zarówno bezpośrednio z kwestiami ekonomicznymi, jak też organizacją codziennej pracy. Eksperci wskazują, że spawanie należy do grupy prac powodujących największą liczbę wypadków. Pracownicy są narażeni na poparzenia, urazy oczu, czy choroby płuc i oskrzeli związane z wdychaniem toksycznych oparów. Zastosowanie maszyn w takich warunkach pracy redukuje zatem ryzyko wypadków w pracy i poprawia warunki, w jakich pracuje personel danego zakładu.

Inwestycja w urządzenia do zrobotyzowanego spawania może zwrócić się w stosunkowo krótkim czasie. Przedsiębiorstwo zmniejsza bowiem koszty związane z powstawaniem odpadów produkcyjnych, obsługą reklamacji, czy utrzymaniem personelu wykonującego te prace. Sami pracownicy mogą natomiast rozwijać się, przechodząc na inne stanowiska, co zwiększa szanse na wzrost i rozwój firmy. Gdy wdrażana jest automatyzacja spawania, przedsiębiorstwa decydują się też często na inne modernizacje linii produkcyjnych. Opracowywane są wydajniejsze drogi, jakie przechodzi dany towar na poszczególnych etapach produkcji, czy optymalizowane sposoby magazynowania elementów. Dzięki temu cały proces skraca się, firma zyskuje nowe możliwości produkcyjne, a dostępne zasoby są wykorzystywane w lepszy sposób.

szybki kontakt