Trendy w robotyce w 2024

Rosnące ceny surowców i energii elektrycznej, inflacja, niepewność gospodarcza wywołana pandemią, a także wiele innych aspektów przyczyniło się do pogorszenia się sytuacji rynkowej wielu przedsiębiorstw. Właśnie dlatego firmy starają się inwestować w nowoczesne technologie, które znacznie ułatwiają realizowanie zleceń, pozwalają podnieść wydajność pracy i jakość wytwarzanych dóbr. Sprawdź, jak robotyzacja produkcji będzie się rozwijać i jakie technologie w najbliższych latach będą ją udoskonalać.

Sztuczna inteligencja w rozwoju robotyzacji

Sztuczna inteligencja powoli staje się praktycznie codziennością. Masz z nią kontakt chociażby dzwoniąc na infolinię różnych instytucji. Jest świetnym wsparciem w różnych branżach. AI przyczynia się do rozwoju technologii, robotyzacji i automatyzacji. Sztuczna inteligencja w przemyśle również znajdzie swoje miejsce. Roboty będą wyposażone w zaawansowane algorytmy, które pozwolą na dopasowanie się do zmiennych warunków pracy i wykonywanie jeszcze bardziej skomplikowanych poleceń. Sztuczna inteligencja w robotyce to połączenie zaawansowanych algorytmów, uczenia maszynowego i nowoczesnych rozwiązań, które pozwalają robotom na uczenie się. Umożliwia to wykorzystanie innowacyjnych technicznie urządzeń nie tylko w przemyśle, transporcie i produkcji, ale także innych sektorach życia. Sztuczna inteligencja w robotyce to nie tylko duży potencjał, ale również szeroka perspektywa na przyszłość. Roboty będą w stanie rozpoznawać obraz, mowę, a także jeszcze efektywniej współpracować z ludźmi.

Coboty – rozwój robotów współpracujących

Roboty kolaboracyjne czyli coboty zostały zaprojektowane tak, by bezpiecznie, a jednocześnie sprawnie pracować w jednej przestrzeni z ludźmi. Swoje zastosowanie znalazły w fabrykach, zakładach przemysłowych, a także różnych procesach technologicznych, które wymagają bardzo dużej dokładności i powtarzalności w wykonywanych zadaniach. Urządzenia są bardzo proste w swojej konstrukcji – mają ramię, które pracuje i zestaw niezwykle dokładnych czujników. Na przykład cobot spawalniczy, dzięki sensorom może wykryć niebezpieczeństwo – wówczas przerwie pracę i przejdzie w stan uśpienia. To duża szansa główne dla małych i średnich przedsiębiorstw, które potrzebują wsparcia technicznego, ale nie mają aż tak dużego budżetu czy potrzeb, by inwestować w stanowiska zrobotyzowane lub linie produkcyjne. Technologia budowy maszyn pozwala na łatwe ich przeprogramowanie czy wymianę osprzętu. Coboty nie zajmują również zbyt wiele miejsca, są kompaktowe, uniwersalne i mobilne, a jednocześnie wykazują się dużą dokładnością i powtarzalnością. Robot współpracujący pozwala zaoszczędzić czas i zmniejszyć konieczność wykonywania często niebezpiecznych prac przez pracowników.

Modułowe projektowanie maszyn przemysłowych

Modularyzacja to projektowanie różnych części maszyn, które można w prosty i wygodny sposób wymienić lub ulepszyć. Poszczególne moduły pozwalają na zachowanie większej elastyczności – można dopasować elementy do aktualnych potrzeb firmy czy realizowanego zlecenia. Modularyzacja pozwala obniżyć koszty serwisowania i przeprowadzenia aktualizacji – wymiana komponentu jest tańsza niż kupno nowego urządzenia w całości. Dzięki temu robotyzacja staje się bardziej dostępna dla mniejszych przedsiębiorstw. Taka modernizacja maszyn jest uwzględniania już na etapie tworzenia projektów, co sprawia, że baza urządzenia spełnia wymagania, a poszczególne elementy można na bieżąco domawiać.

Projektowanie maszyn modułowych, roboty czy wykorzystanie AI to jednak nie wszystko. Specjaliści z branży coraz chętniej testują również wózki AMR i autonomiczne pojazdy transportowe, które znajdują zastosowanie w logistyce, magazynowaniu i produkcji. Odpowiednio dopasowane oprogramowanie pozwala sprawnie realizować zadania w różnych sektorach. Automatyzacja procesów coraz częściej wykorzystywana jest również w rolnictwie czy budownictwie. Roboty pojawiają się także w przestrzeniach publicznych – w gastronomii, gdzie dowożą do stolika jedzenie lub w galeriach handlowych, gdzie pełnią funkcję robotów reklamowych. Warto obserwować kolejne trendy w robotyce!

szybki kontakt