Wykorzystanie AI w procesach produkcyjnych w branży automotive

W ciągu kilku ostatnich lat jednym z głównych tematów w dyskusjach o rozwoju technologicznym jest wykorzystanie sztucznej inteligencji. Powstała nawet koncepcja Przemysłu 5.0, czyli piątej rewolucji przemysłowej. O tym, jak poważnie jest ona traktowana, może świadczyć fakt, że termin jest wykorzystywany nawet w raportach Komisji Europejskiej. Przedstawiamy, jak rozwój sztucznej inteligencji wpływa zarówno na procesy produkcyjne, jak i na całą branżę automotive.

AI w branży automotive

Głównym założeniem AI w branży automotive jest wyprodukowanie samochodu, który będzie zdolny do interakcji zarówno z człowiekiem znajdującym się w środku, jak i z otoczeniem. Ma on mieć możliwość uczenia się, działania autonomicznego i podejmowania decyzji zgodnie z potrzebami użytkownika. Choć wizja ta może dla niektórych wydawać się wciąż czymś odległym i niezbyt realnym, w praktyce przewiduje się, że już do 2030 roku sztuczna inteligencja stanie się dominującą technologią w produkcji samochodowej. Przekonują się o tym zarówno ostateczni odbiorcy, czyli kierowcy, jak też osoby pracujące w fabrykach, czy projektujące rozwiązania, jakie umieszczane są w pojazdach przez najbardziej znane marki z rynku motoryzacyjnego.

Produkcja z wykorzystaniem AI w branży motoryzacyjnej

O tym, jak ważna staje się sztuczna inteligencja w przemyśle, można dowiedzieć się, zapoznając się z rozwiązaniami stosowanymi właśnie przez producentów samochodów. AI w produkcji może wspierać twórców rozwiązań już na etapie projektowania. Inżynierowie korzystają ze sztucznej inteligencji w zakresie analizy predykcyjnej. Ma ona za zadanie analizowanie zarówno samych maszyn, jak też trendów rynkowych i warunków ekonomicznych. Dzięki temu optymalizowane są działania projektowe. Poszczególne marki działające na rynku podkreślają, że sztuczna inteligencja w motoryzacji pozwoliła już w ten sposób poprawić m.in. parametry aerodynamiczne pojazdów. W podobny sposób technologia jest w stanie oddziaływać na poprawę stosowanych przez producentów rozwiązań poprzez wykorzystanie jej na etapie kontroli jakości. Może ona wykrywać odchylenia od normy czy defekty szybciej i skuteczniej od człowieka.

Nie można pominąć również roli AI w procesie, jakim jest automatyzacja przemysłu samochodowego. Branża automotive, tak samo jak każda inna zmaga się z problemami związanymi z koniecznością optymalizacji produkcji, redukcji popełnianych przez człowieka błędów, czy przyspieszenia prac. Rozwiązania z zakresu sztucznej inteligencji integruje się z maszynami oraz liniami produkcyjnymi. Dzięki temu poszczególne systemy na podstawie uzyskiwanych danych mogą uczyć się i dostosowywać do potrzeb. Wiele zadań może być już niemal całkowicie wykonywanych samodzielnie przez maszyny. Sztuczna inteligencja w motoryzacji wraz z odpowiednio zaprojektowanymi rozwiązaniami z zakresu automatyzacji i robotyzacji może zastąpić człowieka w niebezpiecznych pracach lub też wymagających wykonywania powtarzalnych czynności o dużym poziomie precyzji.

Wdrożenie sztucznej inteligencji w branży automotive

Wdrożenie AI w przemyśle pozwala osiągnąć cele sprzedażowe i wydajnościowe, jakie byłyby niemożliwe do osiągnięcia wyłącznie za sprawą czynnika ludzkiego. Produkcja może zostać przyspieszona, cechować się mniejszą liczbą błędów, co przełoży się na korzyści finansowe. Co ważne, dzięki sztucznej inteligencji rozwiązania z zakresu robotyzacji i automatyzacji dodatkowo zyskują na elastyczności i mogą być dostosowane do dalszego rozwoju technologii, czy zmian w trendach rynkowych.

Taskoprojekt może wykonać dla Twojej firmy odpowiedni projekt, dostosowany do indywidualnych potrzeb oraz kompleksowo wdrożyć go w fabryce. Dzięki temu rozwiązania z zakresu AI w branży motoryzacyjnej mogą przyłożyć się również do ułatwienia i zwiększenia wydajności Twojej pracy. Warto pamiętać jednak także o tym, że technologia ta przekłada się też na zwiększenie bezpieczeństwa pracowników oraz ich satysfakcji z pracy. Jej wpływ może zatem odczuć nawet personel zajmujący się dotychczas najbardziej wymagającymi fizycznie czy najbardziej monotonnymi, powtarzalnymi czynnościami.

Polecane wpisy blogowe

Zastosowanie automatyzacji w procesie produkcji szyb samochodowych
Pakowanie i paletyzacja z wykorzystaniem cobotów

szybki kontakt