Jakość produkcji to jeden z najważniejszych czynników wpływających na satysfakcję klientów z usług oferowanych przez firmę produkcyjną. Jest kluczowa zarówno dla renomy przedsiębiorstwa czy jego pozycji na rynku, jak i dla optymalizacji kosztów. Z tego powodu powinna ona być priorytetowym celem firmy. Wyjaśniamy, czym tak właściwie jest jakość produkcji oraz podpowiadamy, jakie kroki podjąć, aby ją zapewnić.
Czym jest jakość produkcji?
Jakość produkcji można zdefiniować jako zgodność wytwarzanych przez przedsiębiorstwo produktów z oczekiwaniami klientów oraz specyfikacjami, które określają, jaki powinien być wyrób. Jest ona niezwykle istotnym elementem zarządzania całą produkcją, gdyż ma ogromne znaczenie dla sukcesu firmy oraz perspektyw jej rozwoju. Mierzy się ją na różne sposoby – można w tym celu posłużyć się np.:
- Wskaźnikiem wadliwości – procentowy wskaźnik produktów wadliwych w stosunku do ogólnej liczby wyprodukowanych wyrobów. Im niższy jest, tym wyższa jest jakość w produkcji.
- Wskaźnikiem reklamacji – procentowy wskaźnik liczby reklamacji w stosunku do ogólnej liczby sprzedanych produktów. Podobnie jak w przypadku wskaźnika wadliwości, im niższą wartość przyjmuje, tym lepiej.
- Badaniem satysfakcji klientów – metoda zbierania informacji od klientów, dotyczących poziomu ich zadowolenia z oferowanych wyrobów i usług. W tym przypadku oczywiście wyższy wynik świadczy o wyższej jakości produkcji.
Jak zapewnić wysoką jakość produkcji?
Zapewnienie wysokiej jakości produkcji lub też poprawa jakości produkcji to proces wymagający czasu i podjęcia szeregu odpowiednich kroków. Ułatwić to zadanie może kierowanie się piramidowym modelem systemu jakości. Model ten szczególny nacisk kładzie na przyjrzenie się każdemu elementowi składającemu się na proces produkcyjny, odradzając skupianie się wyłącznie na monitorowaniu działań i pomiarze końcowego produktu. Zgodnie z jego założeniami, pierwszym etapem powinno być sprawdzenie, czy problem nie tkwi w wykorzystywanych w zakładzie urządzeniach oraz kompetencjach obsługujących je osób. Jeśli rzeczywiście by tak było, do poprawy jakości produkcji niezbędna będzie inwestycja w nowy sprzęt oraz szkolenia dla pracowników. W następnej kolejności należy przyjrzeć się samym procesom zachodzącym w firmie. Mowa tu zarówno o wydajności i efektywności pracy, jak i o kwestiach organizacyjnych oraz kierowniczych. Zadbać o ich poprawę może pomóc systematyczne podejście do zarządzania wszystkimi aspektami jakości, które powinno obejmować takie działania, jak planowanie, monitorowanie i kontrola jakości w zakładzie produkcyjnym. Ogromne znaczenie ma również stosowanie się do międzynarodowych standardów jakości oraz przeprowadzanie regularnych audytów w celu identyfikacji obszarów do poprawy i zapewnienia zgodności z normami. Dopiero ostatnim etapem powinien być pomiar samego produktu, czyli potwierdzenie zgodności fizycznych wyrobu z dokumentacją oraz tego, że wyrób spełnia swoją funkcję.
Warto dodać, że najłatwiejszym sposobem na podniesienie jakości produkcji jest wdrożenie zautomatyzowanych i/lub zrobotyzowanych rozwiązań technologicznych. Ich implementacja, którą poprzedzają takie kroki, jak analiza potrzeb, projektowanie maszyn oraz ich budowa, pomoże również w zapewnieniu powtarzalności procesów oraz zwiększeniu wydajności i efektywności pracy w zakładzie. Automatyzacja i robotyzacja znacznie ułatwią także planowanie działań oraz pozwolą na minimalizację błędów, co bezpośrednio przekłada się na usprawnienie działania przedsiębiorstwa, a w konsekwencji – na zwiększenie jego rentowności i renomy na rynku. Warto również wspomnieć, że dzięki ich wdrożeniu możliwa będzie m.in. automatyczna kontrola jakości, co usprawni cały proces pomiaru produktów.
Wyzwania w procesie zapewnienia wysokiej jakości produkcji
Mówiąc o zapewnieniu wysokiej jakości produkcji, nie można nie wspomnieć o wyzwaniach, jakie się z tym wiążą. Przede wszystkim wdrożenie systemów zarządzania jakością oraz inwestycja w szkolenia czy nowe technologie może być dość kosztowne. Przed ich implementacją należy więc dobrze zaplanować działania, aby nie okazało się, że całe przedsięwzięcie przerasta możliwości finansowe przedsiębiorstwa. Problemem niekiedy jest również sama kontrola jakości, która w przypadku skomplikowanych procesów wymaga zaawansowanej wiedzy. Warto również wspomnieć, że samo utrzymanie wysokiego poziomu produkcji w dobie nieustannie zmieniających się wymagań rynkowych oraz nowych norm prawnych nie należy do zadań prostych. Konieczne jest stałe monitorowanie i analizowanie procesów oraz wprowadzanie w nich usprawnień, przy jednoczesnym śledzeniu bieżących trendów. Nie zmienia to jednak faktu, ze zapewnienie wysokiej jakości produkcji to klucz do sukcesu firmy, które przynosi realne korzyści w dłuższej perspektywie czasu.
Polecane wpisy blogowe
Programowanie robotów offline (OLP – Offline Programming) – co warto wiedzieć?
Rodzaje i zastosowanie linii produkcyjnych