Wdrażanie rozwiązań z zakresu automatyzacji i robotyzacji produkcji jest inwestycją, na którą decydują się firmy z różnych branż. Szczególne miejsce procesy te mają w przedsiębiorstwach z branży motoryzacyjnej. Szeroko pojęta gałąź firm automotive wykorzystuje technologie m.in. do tworzenia zaawansowanych stanowisk spawalniczych. Innym zastosowaniem robotów i automatycznych rozwiązań jest produkcja szyb samochodowych. Zobacz, w jaki sposób mogą pomóc w tym stanowiska, a nawet całe zrobotyzowane linie produkcyjne wykonywane przez naszą firmę.
Produkcja szyb samochodowych
Choć technologie produkcji wciąż się rozwijają, podstawowe założenia w zakresie produkcji szyb samochodowych stosowane do dziś, zostały wprowadzone jeszcze w latach 50. ubiegłego wieku. To w tamtym czasie producenci aut zaczęli stosować zaokrągloną taflę, czy rodzaje materiałów, które miały w razie wypadku rozpadać się na drobne części lub pozostawać w jednym kawałku, minimalizując zagrożenie dla kierowcy i pasażerów.
Automatyzacja procesów produkcji oraz rozwój technologiczny sprawiły, że obecnie stosuje się przede wszystkim szyby hartowane i laminowane. Możliwe jest też uzyskanie różnorodnych kształtów poszczególnych modeli. Dzięki temu produkty te mogą też spełniać coraz bardziej rygorystyczne normy prawne, co przekłada się na poprawę bezpieczeństwa użytkowników. Znacząco zwiększyła się też z tego powodu żywotność szyb. Jedynym zagrożeniem są dla nich praktycznie pęknięcia spowodowane stłuczkami i wypadkami. Regularne, standardowe użytkowanie auta nie wpływa znacząco na ich
zużycie.
Automatyzacja produkcji szyb samochodowych
W przypadku tzw. szyb Safety Glass, czyli mających pozostawać w jednym kawałku mimo wypadku, automatyzacja produkcji szyb samochodowych może obejmować nawet cały ten proces. Szkło przycina się i obłamuje nadmierne ilości materiału. Całość wykonywana jest zgodnie ze wzorcem i specyfikacją danej marki aut. Następnie nakłada się warstwę emalii ceramicznej, która chroni przed promieniami słonecznymi i ułatwia montaż w samochodzie. Następnym etapem jest samo kształtowanie produktu. Połączenie technologii z zaawansowanymi piecami pozwala na uzyskanie nawet skomplikowanych form, dokładnie dopasowanych do danego modelu auta oraz precyzyjnych wytycznych producenta.
Drugi często wykorzystywany proces tworzenia szyby samochodowej to laminacja. W sterylnych warunkach, bez ryzyka przedostania się pyłu i kurzu pomiędzy dwie szklane tafle wkłada się folię PVB. Następnie dochodzi do umieszczenia szyby w worku i maszynowego odessania powietrza, a także sklejenia. Ostatnim etapem jest wykonanie ostatecznego, trwałego zespolenia w wysokiej temperaturze, a także pod odpowiednim ciśnieniem.
Nowoczesne technologie produkcji szyb samochodowych
Konieczność klejenia poszczególnych elementów, a także powtarzalna praca w warunkach wysokich temperatur sprawiają, że produkcja szyb to idealne środowisko do tego, aby zastosowana została automatyzacja w branży automotive. Dzięki temu możliwe jest wyeliminowanie błędów, jakie mogłyby powstać w wyniku konieczności długotrwałego wykonywania tych samych czynności przez człowieka. Ponadto zmniejsza się ryzyko wypadków w pracy poprzez odizolowanie ludzi od najbardziej niebezpiecznych etapów produkcji odbywających się w wysokich temperaturach. Jest to też doskonały sposób na zoptymalizowanie kosztów produkcji.
Co ważne, oferujemy możliwość zarówno wykonania pojedynczych maszyn, jak też w pełni zrobotyzowanych linii produkcyjnych. Zanim gotowe rozwiązania trafią do klienta, przeprowadzamy konsultacje oraz wnikliwe analizy, aby dostosować rozwiązania do indywidualnych potrzeb, a także np. specyfiki pomieszczeń, gdzie wykonywane są prace. Ponadto przed przystąpieniem do produkcji maszyn klient otrzymuje szczegółowy projekt wraz z wizualizacją. Dzięki temu do aut ostatecznych odbiorców trafiają szyby gwarantujące jeszcze wyższy poziom bezpieczeństwa, a także komfort jazdy.
Polecane wpisy blogowe
Co decyduje o rozmieszczeniu maszyn w zakładzie produkcyjnym?
Wykorzystanie AI w procesach produkcyjnych w branży automotive