Mówiąc o robotyzacji oraz automatyzacji procesów produkcyjnych, wielokrotnie podkreśla się, jak uniwersalne i wielofunkcyjne mogą być maszyny. Informacje o ich wykorzystaniu można już znaleźć praktycznie niezależnie od branży, w jakiej działa firma. Przybliżamy, w jaki sposób robotyzacja przemysłu wygląda w różnych dziedzinach gospodarki.
Roboty przemysłowe w branży spożywczej
Firmami, które dynamicznie i prężnie korzystają z postępu, jaki gwarantuje robotyzacja produkcji, są podmioty działające na rynku artykułów spożywczych. Wytwarzanie poszczególnych produktów wiąże się bowiem z dużą powtarzalnością czynności wykonywanych przez pracowników, więc roboty przemysłowe znalazły szerokie zastosowanie właśnie pod tym względem. Wykorzystuje się je na wszystkich etapach produkcji – od przygotowania składników, po pakowanie i paletyzację. Zwiększa to efektywność pracy, utrzymuje na wysokim poziomie powtarzalność, a także stwarza przed przedsiębiorcami możliwości wykorzystania personelu w inny, bardziej efektywny, a zarazem ciekawy dla niego sposób. Roboty w przemyśle spożywczym przekładają się też na poprawienie bezpieczeństwa pracy. Dla produkcji w branży spożywczej charakterystyczne są niekiedy ekstremalne warunki, z jakimi musieli zmagać się pracownicy – np. przy piecach generujących wysokie temperatury. Robotyzacja sprawdza się również w tych najbardziej niebezpiecznych etapach pracy produkcyjnej.
Robotyzacja w przemyśle samochodowym
Nieustanne wzrosty spowodowane m.in. rozwojem technologicznym notuje branża motoryzacyjna. Również tutaj musiała pojawić się robotyzacja, aby sprostać pojawiającym się wyzwaniom, a także rosnącemu zapotrzebowaniu. Robotyzacja branży automotive jest możliwa do zaobserwowania zarówno w dużych firmach produkcyjnych, a w mniejszym stopniu nawet w takich miejscach, jak lakiernie czy warsztaty. Produkcja samochodów odbywa się już w taki sposób, że dany element trafia na taśmę montażową i przemieszcza się po niej, gdzie po drodze maszynowo, a także z udziałem ludzi przeprowadzane są kolejne elementy procesu produkcyjnego. Roboty w przemyśle samochodowym mogą zgrzewać, spawać, kleić, nitować, czy też ciąć. Wykorzystać można je na każdym etapie produkcji – od wytwarzania komponentów wewnętrznych pojazdu, po wykańczanie karoserii.
Wykorzystanie robotów w przemyśle ciężkim
Szerokie pole na wykorzystanie robotów w przemyśle stwarzają warunki panujące w zakładach przemysłu ciężkiego – budowlanego, metalurgicznego, paliwowego, czy chemicznego. Po pierwsze, praca w tej gałęzi gospodarki wiąże się z codziennym ryzykiem utraty zdrowia, a nawet życia dla milionów pracowników. Wykorzystanie robotów ponownie pozwoliło na ograniczenie czynnika ludzkiego tam, gdzie jest to najbardziej niebezpieczne – np. przy pracy z dużymi gabarytami, niebezpiecznymi oparami oraz wysokimi temperaturami, a także obróbce niektórych materiałów. Oprócz tego robotyzacja przemysłu po raz kolejny wkracza tam, gdzie mamy do czynienia z dużą powtarzalnością czynności. Tworzone są zautomatyzowane, inteligentne linie produkcyjne, którymi można wygodnie sterować i dostosowywać do potrzeb, a także pracować nad zwiększaniem ich wydajności dzięki efektywnemu monitoringowi pracy. Często wykorzystuje się je na etapie montażu wytwarzanych wyrobów, pakowania czy transportu pomiędzy poszczególnymi stanowiskami. Możliwości wykorzystania robotów są tak naprawdę praktycznie nieograniczone, ponieważ każdorazowo wykonywany jest indywidualny projekt dla klienta, dzięki czemu maszyny, a także sposób ich działania są dostosowane do specyfiki danego miejsca i określonych potrzeb.
Polecane wpisy blogowe
Jak wdrożenie zautomatyzowanej linii pakowania sprawdzi się w przemyśle kosmetycznym?
Czym jest automatyzacja i robotyzacja procesów produkcyjnych?