Zrobotyzowane cele spawalnicze

Spawanie to proces pełniący kluczową rolę w wielu różnych gałęziach przemysłu. Ma duże znaczenie zarówno dla jakości, jak i funkcjonalności wytwarzanych produktów, dlatego też musi być wykonany z najwyższą starannością. Przeprowadzany ręczne jest jednak bardzo czasochłonny i wymaga nie tylko ogromnej precyzji, ale także umiejętności i doświadczenia. To, w połączeniu z faktem, iż profesjonalnych spawaczy stale brakuje, sprawia, że coraz popularniejszym rozwiązaniem jest robotyzacja spawania i wdrażanie do zakładów specjalnych cel spawalniczych. Wyjaśniamy, czym charakteryzują się cele spawalnicze oraz jak mogą pomóc w zwiększeniu wydajności procesu spawania.

Cela spawalnicza – co to jest?

Cela spawalnicza to zautomatyzowane stanowisko służące do precyzyjnego spawania, na które składa się szereg specjalistycznych maszyn. Maszyny te są odpowiednio zaprogramowane i w zależności od indywidualnych potrzeb przedsiębiorstwa mogą wykonywać mniej lub bardziej skomplikowane zadania spawalnicze. Zwykle wyposaża się je także w systemy wizyjne, które na bieżąco kontrolują jakość spawu. Całą konstrukcję najczęściej umieszcza się za ochronnymi ściankami, aby zwiększyć bezpieczeństwo pracowników.

Cele spawalnicze swoje zadanie spełniają poprzez zintegrowanie kilku urządzeń umożliwiających i ułatwiających spawanie. Maszyną odpowiadającą za samo spawanie jest robot spawalniczy, który wykonuje spoiwa, wykorzystując przy tym metodę punktową, łukową, TIG, MIG czy laserową. Wyposaża się go również w elementy czyszczące, które co jakiś czas automatycznie się uruchamiają. W celi spawalniczej znajdują się także stoły pozycjonujące i uchwyty, w których umieszcza się poszczególne materiały oraz manipulatory i obrotniki zmieniające położenie produktu w trakcie jego spawania.

Zastosowanie cel spawalniczych

Zrobotyzowane stanowiska spawalnicze mogą być wdrożone do każdego przedsiębiorstwa, w którym zachodzą procesy spawania. Ogromną rolę odgrywają między innymi w branży automotive i przemyśle lotniczym, gdzie precyzja wykonywania spoiw jest kluczowa dla funkcjonalności, bezpieczeństwa i wytrzymałości pojazdów i samolotów. Cela spawalnicza zastosowanie znajduje również w branży budownictwa ciężkiego do produkcji dużych konstrukcji, jak np. mosty czy wieżowce. Ze względu na duży udźwig składających się na nią maszyn, bez problemu poradzi sobie z połączeniem ze sobą nawet bardzo dużych elementów. Może być wykorzystywane także do produkcji elektroniki, sprzętu AGD, turbin
wiatrowych czy spawania rur.

Korzyści z zastosowania zrobotyzowanych celi spawalniczych

Robotyzacja procesów spawalniczych to coraz częściej wykorzystywane rozwiązanie ze względu na liczne zalety, jakie się z nim wiążą. Przede wszystkim cele spawalnicze pozwalają na wykonywanie wytrzymałych spoin znacznie szybciej, przy jednoczesnym zachowaniu ich powtarzalności i najwyższej jakości, niemożliwej do osiągnięcia w przypadku spawania ręcznego. Roboty mogą pracować bez przerw i z taką samą dokładnością przez cały czas, co przyczynia się do minimalizacji przestojów i błędów spowodowanych czynnikiem ludzkim. Zwiększa to także konkurencyjność przedsiębiorstwa produkcyjnego na rynku i przyczynia się do poprawy satysfakcji klientów ze zrealizowanego zlecenia. Automatyzacja i robotyzacja procesów spawania rozwiązuje również problem niedoboru profesjonalnych spawaczy – wdrożenie zrobotyzowanych stanowisk ograniczy bowiem rolę pracowników do nadzoru i kontroli pracy maszyny. Przełoży się to na zniwelowanie konieczności przeszkolenia i utrzymania spawalników, co umożliwia optymalizację kosztów. Co więcej, dzięki możliwości personalizacji działania cel spawalniczych, można bez problemu dostosować sposób ich pracy do indywidualnych potrzeb zakładu i branży, w której działa.

Warto zaznaczyć, że implementacja cel spawalniczych wiąże się z korzyściami nie tylko dla samego przedsiębiorstwa, ale także dla zatrudnionych w nim osób. Robotyzacja spawania bezpośrednio przekłada się bowiem na zwiększenie bezpieczeństwa pracowników. Przejęcie zadań spawalniczych przez roboty sprawia, że człowiek nie musi pracować w trudnych i szkodliwych dla jego zdrowia warunkach, co znacznie redukuje ryzyko wypadków i urazów. Co ważne, robotyzacja wcale nie oznacza wyeliminowania czynnika ludzkiego – pracownicy nadal będą odgrywali ważną rolę w kontroli działania maszyn, ich konserwacji i utrzymaniu, a także w realizacji bardziej skomplikowanych procesów spawania.

Polecane wpisy blogowe

Rodzaje i zastosowanie linii produkcyjnych
Automatyzacja przestrzeni magazynowych

szybki kontakt