Systemy wizyjne w przemyśle to popularne, nowoczesne rozwiązanie, które pozwala podnieść efektywność pracy, a jednocześnie zapewnić odpowiedni poziom kontroli jakości. Integracja systemów jest skomplikowanym procesem, który powinien przeprowadzić doświadczony specjalista. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań stanowiska zrobotyzowane mogą zastąpić pracę człowieka nie tylko w powtarzalnych, monotonnych czynnościach, ale także podczas niebezpiecznych prac, na przykład w trakcie cięcia czy spawania.
Systemy wizyjne w robotyce przemysłowej
Systemy wizyjne w automatyce to nieodłączny element stanowisk zrobotyzowanych. Pozwalają nie tylko monitorować przebieg prac, ale także poprawić jakość produkcji. Takie rozwiązanie zwiększa zakres możliwości nowoczesnych urządzeń. Dzięki rozwojowi komunikacji i programowania można skutecznie wpłynąć na pracę robotów. Przemysłowe systemy wizyjne mają zdolność analizy otoczenia i zazwyczaj są przeznaczone do określonych zastosowań. Mogą służyć do sprawdzania jakości, powierzchni czy weryfikacji wymiarów – wszystko zależy od potrzeb przedsiębiorstwa oraz algorytmu programowania. Wiele zależy również od samego projektu. Stanowiska zrobotyzowane muszą mieć odpowiednio dużą przestrzeń do pracy, zabezpieczenia, a także być odpowiednio odgrodzone od reszty hali produkcyjnej.
Zastosowania systemów wizyjnych w robotach
Systemy wizyjne robotów przemysłowych są zintegrowane z urządzeniami, dzięki czemu można określić zakres przestrzeni do pracy tak, by robot poprawnie interpretował obraz. Czujniki wizyjne mają wbudowany system analizy, odpowiednie układy optyczne a także dedykowane wejścia i wyjścia. Ich rolą jest ocena jakości, powierzchni czy wymiarów. Z kolei zaawansowane systemy wizyjne w robotyce są konfigurowalne, dzięki czemu można je dopasować do potrzeb danego projektu. Kamera może być między innymi skonfigurowana tak, by kontrolowała obszar i powierzchnię zgodnie z oczekiwaniami i była w pełni zsynchronizowana z pracą robota. Systemy wizyjne pozwalają na wprowadzenie zaawansowanych rozwiązań jak rozpoznawanie cech niewidocznych gołym okiem, a także na integrację robotów ze sztuczną inteligencją.
Zrobotyzowane stanowisko może przeprowadzić diagnostykę na przykład pod kątem obecności poszczególnych elementów i detali. Z powodzeniem sprawdzą się również w produkcji, czy przenoszeniu. Wiele robotów z systemem wizyjnym stosuje się do spawania różnymi metodami. System prowadzi ramię robota i określa trajektorię spawania. Dzięki temu maszyna wykonuje swoją pracę precyzyjnie. Roboty mogą być również wykorzystywane do sortowania, przenoszenia czy pakownia. Możliwości jest wiele, a wykorzystanie systemów i robotów zależy głównie od specyfikacji branży, w której działa przedsiębiorstwo.
Technologie wspomagające bezpieczeństwo przy użyciu systemów wizyjnych
W zależności od potrzebnych rozwiązań można wyróżnić różne typy przemysłowych systemów wizyjnych. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest czujnik wizyjny (ang. soft sensors), który składa się z kamery i procesora, zamontowanych w jednej obudowie. Wystarczy go odpowiednio zaprogramować, a urządzenie samo przeprowadzi inspekcję, odczyta kody czy na przykład posłuży do zliczenia ilości zespawanych obiektów. Szersze możliwości zapewnia kamera inteligentna, która w swojej obudowie kryje mały komputer. Oferuje szerokie funkcje, a także daje możliwość dowolnej konfiguracji według potrzeb. Systemy wizyjne w produkcji najczęściej służą do identyfikacji obiektu czy dokonywania odpowiednich pomiarów, mogą także zajmować się kontrolą jakości, a nawet przeprowadzić ocenę barwy elementu.
Odpowiednie projektowanie maszyn, linii i stanowisk zrobotyzowanych pozwala nie tylko zwiększyć wydajność pracy przedsiębiorstwa, ale także zadbać o bezpieczeństwo pracowników. Dzięki technologii można zaprogramować urządzenia w zależności od potrzeb danego zlecenia. Nad prawidłowym działaniem czuwają dedykowane czujniki. Jeżeli chcesz zmodyfikować i poprawić istniejące już linie i wyposażyć je w systemy wizyjne do kontroli jakości, spawania czy montażu to skontaktuj się z nami. W Taskoprojekt S.A. wykonaliśmy setki różnych zleceń dla firm z wielu branż. Dzięki doświadczeniu i pracy wykwalifikowanych konstruktorów oraz inżynierów wprowadzamy najwyższej klasy rozwiązania. Produkcja automotive nie ma przed nami tajemnic!
Polecane wpisy blogowe
Automatyzacja produkcji a bezpieczeństwo pracowników
Automatyczne linie montażowe – jak poprawić jakość i wydajność produkcji?