Automatyzacja produkcji a bezpieczeństwo pracowników

Postęp technologiczny i rosnąca konkurencja w branży wymaga od przedsiębiorstw wdrożenia takich rozwiązań, jak automatyzacja i robotyzacja procesów produkcji. Dzięki wprowadzeniu nowoczesnych metod pracy, maszyn i urządzeń specjalnych procesy przebiegają szybciej, a firmy mogą pracować wydajniej. Automatyzacja i robotyzacja procesów produkcyjnych skutecznie ogranicza również udział pracowników w wykonywaniu ryzykownych czynności. Sprawdź, jak wpływa na bezpieczeństwo zespołu.

Automatyzacja przemysłu produkcyjnego

Automatyzacja produkcji przemysłowej polega na zastępowaniu pracy rąk ludzkich zaawansowanymi technologiami i maszynami, które mogą wykonywać te same powtarzalne zadania szybciej, dokładniej i często w bardziej ekonomiczny sposób. Odpowiednie projektowanie linii produkcyjnych i urządzeń pozwala stworzyć kompleksowe rozwiązania, które są nie tylko wydajne, ale także w pełni bezpieczne. Wielu pracowników martwi się, że automatyzacja procesów produkcyjnych oznacza mniejsze zapotrzebowanie czynnika ludzkiego w zespole, jednak nie jest to do końca prawda. Specyfikacja pracy zostaje bowiem wówczas zmieniona – wzrasta zapotrzebowanie na wykwalifikowanych inżynierów, którzy będą sprawować kontrolę nad procesami czy programować urządzenia. Robotyzacja procesu produkcji zwiększa wydajność, a w przeciwieństwie do rąk ludzkich, urządzenia nie potrzebują przerw, nie chorują i nie popełniają błędów wynikających ze zmęczenia czy rozproszenia. Dzięki licznym zaletom można z powodzeniem stworzyć środowisko pracy, w którym każdy pracownik będzie czuł się komfortowo i bezpiecznie.

Systemy automatyzacji produkcji z punktu widzenia Bezpieczeństwa i Higieny Pracy zmniejszają ryzyko wypadków w pracy. Dzięki wyeliminowaniu czynnika ludzkiego spada ryzyko popełnienia błędu, który może nieść zagrożenie dla zdrowia lub życia. Większość urządzeń specjalnych czy stanowisk zrobotyzowanych znajduje się za specjalnymi ściankami czy przegrodami, do których człowiek nie ma dostępu. Jedyne czym może zarządzać, to system operacyjny. Automatyzacja i robotyzacja procesów przemysłowych dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii wychwytuje potencjalne awarie i umożliwia odpowiednią reakcję, na przykład w postaci natychmiastowego zatrzymania procesu. Ważnym aspektem są dedykowane szkolenia z obsługi i regularna konserwacja maszyn, co pozwala na bieżąco usuwać potencjalne błędy i zapobiegać występowaniu nowych zagrożeń.

Zalety automatyzacji produkcji

Automatyzacja i robotyzacja produkcji, oprócz zwiększenia bezpieczeństw pracowników niesie ze sobą również inne zalety. Urządzenia i stanowiska zrobotyzowane mogą pracować z taką samą wydajnością przez cały dzień. Pozwala to wyprodukować więcej, bez utraty na jakości, co znacząco podnosi efektywność wszystkich procesów. Ponadto roboty mogą działać w warunkach niebezpiecznych dla ludzi, takich jak wysokie temperatury, duże obciążenia czy w obecności substancji toksycznych. Produkcja automotive pozwala stworzyć bezpieczne środowisko do spawania, zgrzewania, klejenia czy nawet cięcia plazmowego czy nitowania.

Technologie wspierające bezpieczeństwo w miejscach pracy z robotami

Elementy automatyki przemysłowej w zakładach produkcyjnych są objęte różnego rodzaju zabezpieczeniami. Posiadają czujniki, które umożliwiają automatyczne wstrzymanie prac w razie pojawienia się zagrożenia. Z kolei systemy wizyjne kontrolują pracę robotów i maszyn. Duże znaczenie mają również regularne szkolenia z zakresu obsługi i bezpiecznej pracy z robotami. Dzięki temu zarówno nowi specjaliści, jak i pracownicy w wieloletnim doświadczeniem mogą bezpiecznie pracować. W celu zapewnienia bezpieczeństwa oraz zminimalizowania przypadkowej ingerencji człowieka, poszczególne maszyny są odgrodzone – w wielu miejscach stosuje się barierki, ekrany czy klatki, które oddzielają ludzi od maszyn. Dzięki podglądowi specjalista cały czas widzi, co dzieje się wewnątrz pomieszczenia.

Automatyka maszyn i robotyzacja procesów produkcyjnych to przyszłość dla wielu sektorów przemysłu. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom można nie tylko zmniejszyć ryzyko wystąpienia zagrożenia dla życia lub zdrowia, ale także poprawić tempo pracy, jednocześnie podnosząc jakość wytwarzanych elementów czy spawania. Jeżeli zdecydujesz się na wdrożenie nowoczesnych technologii to warto zaufać firmie, która ma wieloletnie doświadczenie w projektowaniu i prototypowaniu maszyn, by automatyzacja produkcji mogła być najbardziej wydajna.

szybki kontakt