Prace, nawet na niedużych wysokościach wymagają stabilnych rozwiązań. W tym celu wykorzystuje się platformy robocze. Normy w tym zakresie regulowane są przez szereg przepisów, ale doświadczony inżynier zaprojektuje bezpieczny i praktyczny model, spełniający wymagania przedsiębiorstwa. Poszczególne rozwiązania wymagają fachowej wiedzy i odpowiedniego wsparcia specjalistów. Sprawdź, kiedy platforma robocza sprawdzi się najlepiej.
Projektowanie platform roboczych
Platforma to konstrukcja, która pozwala na wykonywanie prac na wysokościach. Gwarantuje bezpieczeństwo i stabilność pracownikom podczas wykonywanych prac. Trwała konstrukcja zapewnia przestrzeń zarówno dla materiałów, jak i inżynierów, którzy mają zapewnioną odpowiednią powierzchnię roboczą. Duże, solidne modele tworzone często na zamówienie są niezbędne do prowadzenia prac na linii produkcyjnej. Wiele firm potrzebuje dedykowanych rozwiązań, które realnie wpływają na poprawę jakości pracy. Platforma robocza to niezastąpiony element wyposażenia każdej fabryki.
Platformy robocze
Platformy robocze posiadają napęd i pozwalają pracownikowi na przemieszczanie się. To urządzenia, które pozwalają na pracę na dużo wyższych wysokościach niż w przypadku podestu roboczego czy standardowej drabiny. Dzięki niemu pracownik wraz z materiałem czy sprzętem może w ciągu kilku sekund znaleźć się na wybranej wysokości. To znacząco ułatwia realizację zlecenia, gdyż nie trzeba schodzić i wchodzić. Jednocześnie zapewnia bezpieczeństwo dzięki zamykanym barierkom ochronnym.
Można wyróżnić dwa najpopularniejsze rodzaje platform – nożycową i przegubową. Ta pierwsza zapewnia odpowiednią ilość przestrzeni dla ludzi. Unosi się nad podstawą na nożycowych segmentach. Mechanizm przegubowy opiera się na specjalnym ramieniu, dzięki czemu platformę można podnieść tak, by pracownik mógł dostać się do trudno dostępnych miejsc. Sprawdzają się w trakcie montażu instalacji, oświetlenia czy innych elementów i układów w maszynach czy samochodach.
Platformy robocze – wymogi
Platformy to urządzenia o szerokich możliwościach. Gwarantują stabilność i odpowiednią ilość miejsca. W zależności od konstrukcji i rodzaju z powodzeniem można ją przestawiać tam, gdzie aktualnie są potrzebne. Platformy robocze muszą jednak spełniać stosowne wymogi.
- PN-EN ISO 14122-1:2005 – Maszyny — Bezpieczeństwo — Stałe środki dostępu do maszyn — Część 1: Dobór stałych środków dostępu między dwoma poziomami – Określają wymagania dotyczące wyboru między dźwigiem, pochylnią lub schodami oraz między schodami drabinowymi a drabiną.
- PN-EN ISO 14122-2:2005 – Maszyny — Bezpieczeństwo — Stałe środki dostępu do maszyn — Część 2: Pomosty robocze i przejścia – Określają wymagania dotyczące bezpieczeństwa, umiejscowienia, wymiarów, urządzeń i wyposażenia, podłogi, obciążeń nominalnych.
- PN-EN ISO 14122-3:2005 – Maszyny — Bezpieczeństwo — Stałe środki dostępu do maszyn — Część 3: Schody, schody drabinowe i balustrady – określają wymagania w zakresie bezpieczeństwa dotyczące materiałów i wymiarów, a także regulują rozmiary schodów, schodów drabinowych i poręczy ochronnych
- Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2003 r. Nr 169, poz. 1650 z późn. zm.) – tutaj regulowana jest kwestia prowadzenia prac na wysokości oraz wymagań, które muszą spełnić między innymi pomosty i inne urządzenia.
- Rozporządzenie Rady Ministrów dnia 16 lipca 2002 r. w sprawie rodzajów urządzeń technicznych podlegających dozorowi technicznemu. (Dz. U. Nr 120, poz. 1021 z późn. zm.) określa zaś, że podesty ruchome podlegają pod Urząd Dozoru Technicznego, a osoby, które je obsługują, muszą mieć odpowiednie uprawnienia.
Według przepisów urządzenia powinny być stabilne i zabezpieczone przed niekontrolowaną zmianą położenia, wystarczające dla pracowników, narzędzi i niezbędnych materiałów. Podłoga musi być równa, a w widocznym miejscu muszą znajdować się informacje dotyczące wielkości dopuszczalnego obciążenia. Przed rozpoczęciem użytkowania trzeba dokonać odbioru technicznego zgodnie z przepisami.
Projektowanie maszyn i urządzeń
Stworzenie odpowiedniej platformy wymaga specjalistycznej wiedzy i doświadczenia. Dzięki temu konstrukcja będzie nie tylko bezpieczna dla pracowników, ale także spełni wszelkie normy. W wielu firmach produkcyjnych czy zakładach niezbędne jest wdrożenie dedykowanych rozwiązań, zaprojektowanych indywidualnie przez sztab inżynierów. Jako firma z doświadczeniem doskonale wiemy, jak ważne jest stworzenie funkcjonalnej przestrzeni do pracy. Projektowanie i produkcja maszyn dzięki naszym specjalistom opiera się na doświadczeniu i wiedzy, co pozwala klientom na wdrażanie nowoczesnych technologii w ich biznesach. Jeżeli jako właściciel chcesz rozwinąć linię montażową czy potrzebujesz dedykowanych platform roboczych skontaktuj się z nami! Stworzymy rozwiązanie na lata!