Wprowadzenie stanowisk zrobotyzowanych do produkcji przemysłowej

Nowoczesne technologie stopniowo stają się kluczem do usprawnienia pracy przedsiębiorstwa. Dzięki nim można przyspieszyć pracę i poprawić jej jakość, a w konsekwencji zwiększyć wydajność całej firmy. Wiele przedsiębiorstw decyduje się na wprowadzenie automatyzacji i robotyzacji. Zastosowanie takich rozwiązań, jak urządzenia automatyki przemysłowej czy stanowiska zrobotyzowane sprawiają, że poszczególne czynności można wykonać szybciej, sprawniej, dokładniej i bez fizycznego zmęczenia.

Stanowiska zrobotyzowane w produkcji przemysłowej

Wprowadzenie stanowisk zrobotyzowanych do produkcji przemysłowej to spore ułatwienie dla firm. Roboty przemysłowe już od wielu lat wspierają człowieka w różnego rodzaju zadaniach produkcyjnych, a także magazynowych. Dzięki nim można podnieść efektywność produkcji, zwiększyć precyzję oraz jakość wyrobów, a także zredukować ryzyko wypadków przy pracy. Roboty w przemyśle wykonują zadania z większą dokładnością, a ich praca nie powoduje fizycznego zmęczenia. Roboty mogą z odpowiednią precyzją wykonać zarówno bardzo złożone konstrukcyjnie i technologicznie elementy, bez względu na ich przeznaczenie, wielkość, kształt czy format. Pracują w oparciu o odpowiednie oprogramowanie pod nadzorem człowieka, dlatego ryzyko błędów wynikających ze zmęczenia czy innych trudności jest zminimalizowane. Automatyka dla przemysłu pozwala również poszerzyć zakres realizowanych usług i wdrożyć produkcje seryjne lub wykonywać zlecenia cykliczne dla poszczególnych kontrahentów.

Każde zrobotyzowane stanowisko to indywidualny projekt, dopasowany do potrzeb danego przedsiębiorstwa. Przy wizualizacji niezbędne jest dopasowanie jego wielkości do ilości miejsca, by skutecznie odgraniczyć przestrzeń pracy robota od miejsca dla operatora. Warto pamiętać, że urządzenia mogą różnić się między sobą również oprzyrządowaniem, w które są wyposażone. Na etapie projektowania uwzględnia się, jakie pozycjonery, manipulatory czy oprzyrządowanie spełni zapotrzebowanie firmy. Po opracowaniu projektu powstaje wizualizacja, a następnie konstrukcja. Wiele realizacji wymaga także wcześniejszego prototypowania. Dzięki temu można stworzyć urządzenie, które będzie idealnie dopasowane do indywidualnych wymagań przedsiębiorstwa. Tak opracowane zrobotyzowane stanowisko spawalnicze czy innego rodzaju stanowisko montuje się u zleceniodawcy, a inżynierowie przechodzą specjalne szkolenie z obsługi urządzeń.

Zalety automatyzacji i robotyzacji w przemyśle

Zastosowanie robotów w przemyśle umożliwia skrócenie czasu produkcji i wykonywanie zadań bez przerw, a jednocześnie zwiększa precyzję pracy. Dzięki temu wykonywanie powtarzalnych czynności jest prostsze, bezpieczniejsze i sprawniejsze. Maszyny są w stanie zapewnić taką samą jakość, niezależnie od tego, ile czasu pracują. Robot przemysłowy skutecznie zastępuje człowieka w niebezpiecznych i monotonnych zadaniach, zmniejszając ryzyko wypadków czy błędów spowodowanych czynnikiem ludzkim lub losowym. W dalszej perspektywie automatyka firmy pomaga nie tylko przyspieszyć procesy, ale także zwiększyć wydajność, co przekłada się na finalne oszczędności.

Automatyka przemysłowa firmy polega na połączeniu już wdrożonych lub nowo powstałych elementów w jeden wydajny, sprawny system. Dzięki temu można zwiększyć kontrolę i zadbać, by powtarzalność procesów była stała. By każdy element mógł pracować poprawnie, niezbędna jest współpraca z doświadczoną firmą, która oferuje kompleksowe rozwiązania. Z pomocą Taskoprojekt S.A. automatyka przemysłowa i robotyzacja będą wdrażane etapami, co pozwoli na sprawne realizowanie projektów i stopniowe zwiększanie wydajności. Firma kompleksowo wykona linie montażowe i montażu końcowego, a także automatycznego załadunku czy pakowania. Zarówno rozwiązania z zakresu Automotive, jak i Industry umożliwiają poszczególnym firmom dalszy rozwój.

Rodzaje robotów przemysłowych i ich zastosowania

Rodzaj i zastosowanie zaproponowanych przez twórców robotów różni się w zależności od sektora przemysłu oraz potrzeb całej firmy. Najczęściej powstają roboty ramieniowe, które swoje zastosowanie znajdują w montażu, zgrzewaniu, cięciu i spawaniu, a także obróbki skrawaniem (frezowanie). Najczęściej są to urządzenia stacjonarne o kinematycznej strukturze szeregowej lub równoległej. Dzięki temu można skonfigurować urządzenia tak, by wykonywały ruchy translacyjne, rotacyjne, a także mogły pracować na platformach ruchomych i nieruchomych. Innym rodzajem są roboty mobilne o stałym torze jezdnym lub autonomiczne roboty mobilne, które mogą poruszać się tylko do przodu, tylko do tyłu, a także w obu kierunkach.

Robotyzacja i automatyka w przemyśle to kierunek rozwoju przedsiębiorstw przemysłowych, w który opłaca się inwestować. Wybór odpowiednich rozwiązań zależy głównie od rodzaju przedsiębiorstwa oraz jego potrzeb. Projektowanie linii produkcyjnych i stanowisk zrobotyzowanych wymaga wiedzy i doświadczenia, dlatego warto zaufać specjalistom z branży!

szybki kontakt