Zaawansowane technologie w spawaniu – rola robotów i automatyzacji

Jednym z najważniejszych procesów, które wykonuje się w przedsiębiorstwach produkcyjnych działających w branży automotive lub metalurgicznej, jest spawanie. Wymaga ogromnej precyzji i dokładności, gdyż w dużej mierze od niego zależy jakość wyrobu końcowego. Z tego względu coraz więcej firm decyduje się na wprowadzenie innowacyjnych zrobotyzowanych rozwiązań, które nie tylko usprawnią cały proces, ale także zapewnią powtarzalność wytwarzanych produktów. Dowiedz się, na czym polega automatyzacja spawania oraz jak może pomóc Ci w rozwoju przedsiębiorstwa!

Automatyzacja procesu spawania

Automatyzacja procesów spawalniczych polega na wdrożeniu zrobotyzowanych stanowisk do zakładu produkcyjnego, które częściowo lub całkowicie zastępują pracę człowieka. Roboty spawające dostosowywane są do charakteru przedsiębiorstwa i odpowiednio programowane, aby jak najlepiej spełniały swoją funkcję. W zależności od potrzeb firmy, mogą być przeznaczone do spawania łukowego, laserowego czy też oporowego, a także służyć jako obrotniki i pozycjonery, które ułatwiają manipulację spawanym produktem.

Zalety zastosowania robotów w spawaniu

Wdrożenie zrobotyzowanych stanowisk spawania to rozwiązanie, które niesie za sobą liczne korzyści – zarówno dla przedsiębiorstwa, jak i zatrudnionych w nim pracowników. Do jednych z najważniejszych zaliczyć można zwiększenie wydajności produkcji. Odpowiednio zaprojektowane i zaprogramowane roboty spawalnicze wykonują czynności znacznie szybciej niż człowiek, zachowując przy tym niezmienną precyzję. Mogą również pracować nieprzerwanie bez zmęczenia. Przyczynia się to do sprawnej realizacji zlecenia, a w konsekwencji – wzrostu zadowolenia klientów z usługi. Spawanie robotem bezpośrednio wpływa na poprawę jakości wyrobu. Ich użycie minimalizuje ryzyko błędów spowodowanych czynnikiem ludzkim i zapewnia powtarzalność procesów, dzięki czemu spoiny są wykonane z najwyższą dokładnością. Dodatkowo możliwość manipulacji spawanym obiektem sprawia, że maszyny potrafią dotrzeć nawet do trudno dostępnych miejsc, co w przypadku ręcznego spawania jest niemożliwe do osiągnięcia. Przekłada się to na redukcję strat materiału i oszczędność czasu, który w innym przypadku musiałby zostać przeznaczony na poprawę spoiwa.

Warto również zaznaczyć, że automatyzacja produkcji to doskonały sposób na zwiększenie zysków przedsiębiorstwa i poprawę jego rentowności. Dzięki zastąpieniu pracy ludzkiej ręki wyspecjalizowanymi maszynami, koszty utrzymania pracowników znacząco maleją, a surowce zostają w pełni wykorzystane. Roboty od razu po ich uruchomieniu pracują wydajnie i zgodnie z przeznaczeniem, co eliminuje potrzebę przeznaczania środków na szkolenie spawaczy. Wdrożenie zrobotyzowanego stanowiska do spawania ułatwia również planowanie działań i kontrolę nad procesami zachodzącymi w zakładzie produkcyjnym. Wszystkie te aspekty sprawiają, że wydajność i jakość usług przedsiębiorstwa wzrasta, co pozwala na realizację większej ilości zleceń. Zaoszczędzone pieniądze mogą natomiast zostać przeznaczone na dalszy rozwój i umacnianie pozycji na rynku.

Bezpieczeństwo pracy przy robotach spawalniczych

Spawanie jest procesem czasochłonnym, który wymaga od spawacza nie tylko precyzji i dużych umiejętności, ale także zachowania szczególnej ostrożności. Pracownik w trakcie narażony jest na ekspozycję na wysokie ciepło i działanie toksycznych oparów wydzielanych przez niektóre metale podczas podgrzewania. Nawet najmniejszy błąd czy też chwila nieuwagi może doprowadzić do poważnych konsekwencji. Spawanie robotem spawalniczym jest rozwiązaniem znacznie bezpieczniejszym. Maszyny mogą pracować nawet w bardzo trudnych warunkach, bez obawy o ich uszkodzenie. Dzięki temu ryzyko wypadków czy odniesienia obrażeń przez pracowników zostaje zminimalizowane.

Warto pamiętać, że wdrożenie zrobotyzowanych stanowisk spawalniczych przyniesie realne efekty wtedy, gdy jego realizację powierza się specjalistom. W Taskoprojekt S.A. od lat zajmujemy się wprowadzaniem innowacyjnych rozwiązań do przedsiębiorstw produkcyjnych, podejmując nawet najbardziej skomplikowane zlecenia. Decydując się na usługi doświadczonej firmy masz pewność, że automatyzacja procesów produkcji przebiegnie sprawnie i bezproblemowo!

szybki kontakt